Hastane Kantin İhalesi Bu Kez 2 Buçuk Milyonu Görür!

Geçtiğimiz aylarda ihalesi yapılan ve bir çok tartışmaya sebep olan Yeni Devlet Hastanesi Kantin İhalesi yaklaşık 1.600.000 TL (Bir Milyon altıyüz bin Türk Lirası) açılış bedel ile 03/01/2018 tarihinde yeniden ihaleye çıkacak. İhalenin yaklaşık 2.5000.000 TL (İki Buçuk Milyon Türk Lirası) bedelle bitmesi bekleniyor. Bu şartlara ihale edilen kantinde satılacak ürünlerin fiyatlarının ne olacağı ise merak konusu. Konuyla ilgili gazetemiz yazarı Kerem İriç “Devleti Zarar Ettirerek, Devlet Adamı Nasıl Olunur?” Başlıklı yazıda konuya dikkat çekmiş ve ihalenin böylesi rakamlara yapılmasının vatandaşı mağdur edeceğini şu sözlerle ifade etmişti;

“Hastane kantin ihalesini 1 milyon 701 bin liraya yapılmış olması, aynı şartlarda belki ikinci ihalede 2 milyonu bulacak olması anlamına gelir. Aslında bu durum çok da doğru bir şey değil. Ben işin bu kısmıyla ilgili olarak birkaç öneride bulunmak istiyorum. Yaklaşık 2 milyon lira bedelle ihale edilen bu kantin ihalesinde firma maliyetini çıkarmak için haklı olarak çayı en az 2-3 liraya, tostu 3-5 liraya, suyu 1 liraya belki de daha fazlasına satacak.

Çanakkale Sağlık İl Müdürlüğüne önerim ise devleti zarar ettirmesi evet evet zarar ettirmesi…! Dün yaklaşık 2 milyona ihale ettiği kantini, bugün 500 bin liraya en fazla 1 milyona ihale etmesini teklif ediyorum.

Nasıl mı, müdürlük kantin ihalesi şartnamesinde hastaların en çok satın aldığı 20 kalem ürünün hangi fiyattan satılacağını belirler ve ihaleye giren firmalara demiş olur ki; “Devletimizin Allaha şükür vatandaşına en güzel hizmeti sunuyor, hastanemiz 5 yıldızlı otel kalitesinde, vatandaşlarımız ücretsiz olarak bu hizmetlerden faydalanıyorlar. Devletimiz böylesi bir imkânı sağlamışken, biz de karınca devletimizin ortaya koyduğu bu misyonla hareket etmeliyiz. Burası kordonda bir kafeterya değil, burası hastane kantini, şehrin dört bir yanından ve kırsaldan insanlar buraya şifa bulmak için mecburiyetten geliyorlar, vatandaşlarımız buraya ulaşmak için zaten türlü zorluklar çekiyorlar. Şuracıkta bir çay içmek, karnını doyurmak isterse acaba ne kadar tutar diye düşünmemeli. O yüzden biz 20 kalem ürünün fiyatını, maliyetinin az biraz üstünde belirledik, mesela çay, su 50 kuruş olacak…”

Böylesi bir duruş ve devlet adamlığı küçücük bir kantin ihalesinde kendini gösterse ne güzel olur değil mi?”

http://gazetedegisim.com/devleti-zarar-ettirerek-devlet-adami-nasil-olunur

PAYLAŞ