Güneşhan’a CHP’liler de, AK Partilerle de Tepki Gösterdi

Ülgür Gökhan, Muharrem Erkek, Serdar Soydan karteli olarak adlandırılan belediye ekibi önümüzdeki günlerde yapılacak olan CHP Çanakkale İl Başkanlığı için adayını belirledi. Belediye ekibinin başkan adayı aynı zamanda milyonlarca liraık bütçesi olan Çanakkale Belediye Spor Kulübünün de başkanı olan İsmet Güneşhan. Güneşhan geçtiğimiz gün parti binasında adaylığını, 2019 yılında yapılacak olan seçimler Cumhuriyet tarihinin en önemli seçimleridir. Bu seçimlerde ne pahasına olursa olsun başarılı olmak zorundayız.  Eğer başarısız olursak hukuk ve adaletin egemen olduğu Cumhuriyet sistemi yerine İslam kurallarına dayalı bir devlet haline geliriz. Birlik olursak bu işin üstesinden geliriz.” sözleriyle açıkladı. Güneşhan’a CHP’nin muhalif kanadı ve AK Parti’den eleştiriler var.

Etik Olan Belediye Spor Kulübü Başkanlığından İstifa Etmesiydi

CHP’nin muhalif kanadı Güneşhan’ı adaylığını açıklamadan önce milyonlarca liralık bütçesi olan belediye spor kulübü başkanlığından istifa etmemesini şu sözlerle eleştiriyor; Orası maddi ve manevi olarak büyük bir güç. "Bizde adalet var. Barış var. Biz kazanacağız ve birlikte yürüyeceğiz" diyerek adaylık açıklaması yapan Güneşhan’ın adalet anlayışını bu açıdan sorguluyoruz. Zaten belediye gücünü arkasına alan Güneşhan’ın birde milyonlarca liralık bütçeye hükmettiği belediye sporun gücünü arkasına alarak adaylık açıklaması ne kadar etiktir? Adalet diyorsa Güneşhan’ın bir an önce istifa etmesi gerekir.

Yüksel Özdemir’i "Neden İstifa Etmedin?" Diyerek Yuhalamışlar

Ayrıca Güneşhan’ı aday gösteren belediye ekibi geçtiğimiz günlerde yapılan merkez ilçe başkanlığı seçimlerinde aday olan Kepez Belediyesi CHP’li meclis üyesi Yüksel Özdemir’i meclis üyeliğinden istifa etmeden aday olduğu için seçimin yapıldığı salonda yuhalamış ve çok sert sözlerle eleştirmişti. Aynı ekibin Güneşhan’ın bu şekilde aday olmasına tek bir eleştiri getirmemiş olması oldukça manidar.

Güneşhan’ın Söylemleri Siyasi Olarak Demode Kavramlardır

AK Parti Çanakkale İl Başkanlığı Tanıtım ve Medya Birim Başkanlığı Güneşhan’ın adaylık açıklamasındaki; “Eğer başarısız olursak hukuk ve adaletin egemen olduğu Cumhuriyet sistemi yerine İslam kurallarına dayalı bir devlet haline geliriz.” sözlerini eleştirdi. Birim başkanı Murat Tek, Güneşhan’ın bu kongreye kadar bu söylemeni değiştirmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi; “Öncelikle buradan sayın Güneşhan’a bahsettiği şeriatın 16 yıldır neden gelmediğini sormak istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti Demokratik ,laik bir hukuk devleti olarak başarılı bir şekilde 16 yıldır yönetilmektedir. Laiklik elden gidiyor şeriat geliyor söylemleri artık siyasi olarak demode kavramlardır. Bu ve bunun gibi kavramların artık milletimiz nezdinde karşılığı kalmamıştır. Kendisine tavsiyem aday olurken kullandığı bu kavramlarını İl Kongresinin yapılacağı tarihe kadar değiştirmesidir. Bu kavramlar artık Türk siyasi literatüründen kalkmıştır. Sayın Güneşhan bence partisinin her seçim aldığı %25’ lik oyu arttırmak için projeler üretmeli ve sunmalıdır. Grup Başkanvekilimiz Sayın Bülent Turan’ın da ifade ettiği gibi yarın seçim olsa CHP’nin alacağı oy bellidir. %25 tir ne bir eksik ne bir fazladır. CHP il Başkan Adayı İsmet Güneşhan’ın bu oy oranını arttırmak için çalışmalar yapması ve enerjisini bu yönde harcamasını temenni ediyor, adaylığının hayırlı olmasını diliyorum” sözleriyle eleştirdi.

 

PAYLAŞ