GESTAŞ’a Hep Köstek Olmayalım Biraz da Destek Olalım

GESTAŞ’a Hep Köstek Olmayalım Biraz da Destek Olalım

09/09/2017

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son günlerde gündeme getirdiği metal yorgunluğu tespiti kamuoyunda çok büyük karşılık buldu. Çünkü aynı gözle, aynı olaya uzun süre bakmak bazen insanı kör edebiliyor ve sonuç itibariyle de metal yorgunluğu dediğimiz durum ortaya çıkıyor. Çanakkale’de metal yorgunluğunun yaşandığı kurumlardan birisi olan GESTAŞ’ta da bir değişim yaşandı ve bu değişikliğin üzerinden bir buçuk yıl kadar zaman geçti. Bu zaman zarfında bir çok şey yapıldı. Doğru çok iş yapıldığı gibi bir çok yanlış işte yapıldı. Yanlışlara kamuoyu tepki gösterdi. Yanlışın olması aslında orada doğru işlerin yapıldığının da açık göstergesiydi. Çünkü iş yapılan yerde yanlış olur. Eğer bir kurumda hiçbir sorun yoksa orada hiçbir iş yapılmıyor demektir. GESTAŞ’ta yapılan yanlışların büyük kısmı kısa sürede çözüldü, giderildi. Biz toplum olarak genelde eksiklikleri, yanlışları konuşmayı ve onları gündeme getirmeyi seven bir toplumuz. Nitekim öyle de oldu, GESTAŞ’ın yeni genel müdürü Volkan Uslu göreve geldikten kısa bir süre sonra birilerinin adeta hedefi durumuna geldi. Adamın yaptığı her iş, aldığı her karar sorgulanır oldu öyle ki sakalları bile bu tartışmamalar içinde yerini aldı. Varın gerisini siz düşünün…

Uslu pazarlama konusunda uzman bir isim, kendisini genç yaşına rağmen geliştirmiş enerji dolu bir isim. Daha önce denizcilikle alakalı bir alanda çalışmamış olmasının bazı dezavantajları olsa da kısa sürede bu konuda ki eksikliklerini giderdi ve daha önce “Neden yapılmadı?” dediğimiz  bir çok işi yaptı, yapmaya devam ediyor. GESTAŞ Uslu ve ekibiyle ilk kez yapılan güzel işlere imza atıyorlar. Çanakkale olarak bize düşen iyi yapılan şeyleri de dillendirmek ve desteklemektir.

- GESTAŞ kantinleri özelleştirildi. Bu konu çok tartışıldı, ihalesi, fiyatları gibi. Fakat doğru olan bu kantinleri GESTAŞ’ın işletmemesiydi. Kantinler doğru düzgün kâr elde edemiyor, olması gerektiği şekilde hizmeti de veremiyordu, hem de çok fazla sayıda personel çalıştırmak gerekiyordu. Burası radikal bir kararla özelleştirildi sonuç, GESTAŞ kantinlerden milyonları bulan bir kar elde etmeye başladı. Çayın, kahvenin fiyatı az biraz pahalı oldu belki ama emin olun sunulan hizmetle bu kapatıldı. Artık arabanıza kadar cam bardakta çay geliyor.

- Çanakkale boğazı enfes güzellikte bir yer bu güzelliği karşıya feribotla geçerken görüyor, fotoğraflar çekiliyoruz çok da hoşumuza gidiyor. Bundan daha fazlasını sunmak için bir girişimde bulunuldu. Bir tekne sabah akşam boğazda cüzi fiyatlarla vatandaşı gezdirmek için Çanakkale’ye kazandırıldı. Tekne abideye kadar gidiyor. Çanakkaleliler için de Çanakkale’ye gelen misafirler içinde bu bir ilkti ve çok kıymetliydi. Yüzlerce kişiye aynı anda hizmet veren bu tekne sadece boğaz turu yapmak yerine daha işlevsel bir hal kazandı. Ramazanlarda iftar programı düzenlendi, hafta sonu için kahvaltı programları artık var daha ne olsun. (Bir öneriyi burada aktarmadan geçmek istemem; teknede verilen kahvaltı saat 09:30’da hafta sonu için bu saat çok erken çünkü 09:30’da teknede olmak için en az bir saat önceden evden çıkmak gerekir. Bu işte keyif işi kimse sabahın köründe kalkmaz kahvaltı saatinin 10:30 olarak revize edilmesi çok yerinde bir karar olur.) Tekne konusunda bir notu da sizle paylaşmak isterim. Bu tekneye ya da personeline herhangi bir ücret ödenmiyor. Aylık, kiralama vs gibi. Tekne verdiği hizmetten dolayı yani satılan biletlerden yüzde alıyor. Eski dönemlerde olduğu gibi milyonlarca lira verilerek kiralanmış, birilerine peşkeş çekilmiş bir durum değil yani. Evet eski tecrübelere dayanarak bu duruma inanması biraz zor gelebilir ama inanın durum böyle GESTAŞ’ın kasasından bu tekne için para çıkmıyor.

- Adalarda online bilet uygulamasına geçilmesi önemli bir ilkti mesela. Ayrıca yaz döneminde yine bir ilk olarak üçer gemi ile sefer düzenlenmesi de önemliydi. 

- Belki de en önemli işlerden birisi de yıllardır hep konuşulan fakat bir türlü hayata geçirilemeyen Gelibolu İskelesi meselesiydi. Bu işin de ihalesi yapıldı ve GESTAŞ aldı. Önümüzdeki günlerde inşaat ihalesi yapılacak ve ilk kazma vurulacak. Bu çok önemli çünkü Gelibolu merkezi o trafik karmaşasından kurtulacak. 

- Önümüzdeki dönemde Morto koyuna bir iskele yapılarak oradaya da sefer düzenlenmesi projeler arasında.

Son olarak bir notu paylaşarak konuyu bitirmek isterim; Bozcaada’ya Çanakkale’den deniz otobüsü Pazartesi hariç her gün var gidip geliyor. Burada Pazartesi günü deniz otobüsü olmaması konusunun yanlış olduğunu belirtmek isterim. Sahadan aldığım taleplerde bunun böyle olduğunu gösteriyor. Adam Cuma günü gitti adaya Cumartesi Pazar kaldı Pazartesi sabah erkenden dönmek istiyor ama sefer yok.  Gönül ister ki, her gün sefer olsun lakin söylenen gemi bakımı ve personel tatili. Tamam o zaman deniz otobüsü bir gün çalışmayacaksa o gün Çarşamba olmalı haftanın ilk iş günü adaya deniz otobüsüyle gidiş-geliş olmalı. Ben inanıyorum ki bu haklı talebe Gestaş yönetimi kısa sürede çözüm üretecektir.