ÇTSO’da Oyum Olsa Kime Verirdim?

ÇTSO’da Oyum Olsa Kime Verirdim?

15/09/2017

Ticaret odaları şehrin en önemli dinamiğidir, şehrin aynasıdır, vizyonudur. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odasının 7 bine yakın üyesi var. Her üye yanında ortalama 10 kişi çalıştırsa 70 bin kişi demektir, aileleriyle birlikte yaklaşık 300 bin kişi eder. Yani Çanakkale ili genelinin yarısından fazlası bir yönüyle oda ile ilintili. 8 Ekim’de odada seçimler yapılacak ve Çanakkale Ticaret Odasının yeni meclisi sonrasında da yeni yönetim kurulu oluşacak ve bir yönüyle 300 bin kişiyi temsil eden yaklaşık 60 kişilik bir meclis oluşacak.

ÇTSO Hizmet ve Kongre Binası bile tek başına çok büyük bir iştir

Sayılara bakıldığında aslında odanın ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor. Bu yüzden şehre dair sorunların çözümü noktasında ÇTSO’nun ortaya koyacağı ortak akı,  şehrin istikameti açısından çok önemli. ÇTSO siyasetin ve tüm sivil toplum kuruluşlarının üzerinde çok önemli bir vazifeyi icra eden hassas bir yapı. Her görüşten insanın bir araya gelerek memlekete dair söz söylediği ÇTSO’da bugüne ÇTSO Fuar ve Kongre Merkezi, ÇTSO İş Merkezi, Çanakkale Evi, Games Of Troy Parkuru, Ar-ge Merkezi, Piri Reis Müzesi, Su Perdesi gibi çok iş yapıldı. Yapılanlarla, yapılması gerekenleri yan yana koyduğumuzda yapılmayan veya yapılamayanların daha fazla olduğunu biliyoruz. Bunun için herkesin kendine göre haklı/haksız sebepleri olduğunu da biliyoruz. Artık geldiğimiz gün itibariyle bunları konuşmanın memlekete bir fayda sağlamayacağını herkesin bilmesi gerekir diye düşünüyorum. 8 Ekim’de görev süreci bitecek yönetimin Çanakkale’ye kazandırmış olduğu ÇTSO Hizmet ve Kongre Binası bile tek başına çok büyük bir iştir ve kıymetlidir Çanakkale’nin sadece bu iş bile teşekkür etmesi gerekir.

Şu İyidir Demenin De Üzerimde Bir Sorumluluk Olduğunu Düşünüyorum

8 Ekim’de yapılacak ÇTSO seçimlerinde yönetim kurulu başkanlığı için bir çok isim geçmekte, adaylar önce meclise girebilmek için sonrasında başkan seçilebilmek için yarışacaklar. Ortaya çıkan tüm isimler Çanakkale’nin yakından tanıdığı ve şehir için geçmişte ve bugün bir çok işe imza atmış, şehrin derdiyle bir yönüyle dertlenmiş kimseler. Şu kötüdür demek gibi bir haddimin olmadığını bilerek, şu iyidir demenin de üzerimde bir sorumluluk olduğunu düşünüyorum. Yıllardar beri ÇTSO’nun her ay yapılan meclis toplantılarını takip eden bir gazeteci olarak henüz adaylığını resmi olarak açıklamasa da işadamı Güven Barış Yüksel ile ilgili bildiklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

“Ben Misyonumu Tamamladım” Diyerek Görevi Bir Başkasına Devredebilen

Güven Barış Yüksel, uzun yıllar Amerika’da ticaret yapmış ufku sadece Çanakkale’den Türkiye’den ibaret olmayan dünya çapında iş yapma ve yaptırma kabiliyeti olan ve bir çok farklı ülkede çeşitli girişimleri olan Çanakkaleli bir isim. Türkçe, İngilizce, Almanca, Japonca dillerini ana dili gibi konuşan Yüksel, ekonomi konusunda akademik anlamda da kendini oldukça geliştirmiş ve bunu yaptığı işlerle de ispatlamış başarılı bir işadamı. ÇTSO’da bir dönem yönetim kurulu başkan yardımcılığı görevi de yapan Yüksel halen meclis üyeliği yapmakta. Çanakkale’de bir çok sivil toplum kuruluşunda görev yapan Güven Barış Yüksel’in ÇİMDER’de yaptıklarının özellikle altını çizmek isterim çünkü burada yaptıkları eğer ÇTSO’da başkan olursa yapacakları konusunda bir fikir verir diye düşünüyorum. Güven Barış Yüksel 2010 yılında ÇİMDER(Çanakkale İnşaatçılar Ve Yapı Müteahhitleri Birliği Derneği) diye bir dernek kurdu. Bu dernekle Çanakkale’de direk ya da dolaylı olarak inşaat işi yapan 200’e aşkın işadamını bir araya getirdi. Bu isimlerin bir çoğu sokakta birbirlerini gördüklerinde selam dahi vermezlerdi ama bunları bir araya getirdi. Derneğin amacı Çanakkale’nin kanayan yarası olan birlikte iş yapma kültürünü geliştirmekti, Yüksel başkanlığında ÇİMDER bunu başardı. Aslında birbirine rakip olan onlarca işadamı bu dernek altında bir araya geldi ve birlikte hareket etti. Buradaki işadamları hem kendi ticaretlerine katkı sağladı, hem de Çanakkale için iyi bir örnek oluşturdu. Son yıllarda ülkemiz ve Çanakkale için lokomotif olan inşaat sektöründe bu birlikteliği başarılı bir örnekle ortaya koyan Yüksel; en büyük hastalığımız olan koltuk sevdasıyla derneği kendi malı gibi kullanmadı ve ben ölene kadar bu koltuktayım demedi. Yüksel kendi kurduğu ve iki dönem başkanlık yaptığı ÇİMDER başkanlığını bir başka işadamına devretti. Kimse ona bu koltuktan kalk demedi Peki Neden bıraktınız? diye sorduğumuzda; “Ben buradaki misyonumu tamamladım, böylesi bir kurumsal yapıyı Çanakkale’ye kazandırdım bana da düşen buydu, şimdi bunu sürdürmek arkadaşlarımızı görevidir. Bize düşen yeni projeler üretmektir” dedi. Sivil toplum kuruluşlarındaki makamlarını bırakmamak için türlü mücadele veren ve o makamı aldıktan sonra adeta bir hiç olacak bunca kimse gözümüzün önünde dururken “ben misyonumu tamamladım diyerek görevi bir başkasına devredebilen Güven Barış Yüksel’in Çanakkale ÇTSO’ya çok şey katacağını düşünüyorum.

Güven Barış Yüksel ile oturup sohbet ettiğinizde basit, sığ, dedikodular yerine Çanakkale’yi, Türkiye’yi geçtim dünyayı konuşursunuz. DEİK(Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) üyesi olarak Cumhurbaşkanı ve bakanlarla katıldığı yurtdışı ziyaretlerindeki gündemlerdir masanızda olan. Ben değil, biz diyen ve şehrin sadece inşaat sektörüyle tıkanmaması, yeni yeni projelerle önün açılması gerektiğini söyleyen ve şehirle ilgili onlarca projesi olan Güven Barış Yüksel’in kuracağı ekiple ben Çanakkale için çok güzel işler yapacağına inanıyorum. Bu inancımı da siz kıymetli okuyucularımla paylaşmak istedim. ÇTSO seçimlerinde kullanacak bir oyum olsa Güven Barış Yüksel için gönül rahatlığıyla kullandırdım.