ÇOMÜ Rektörlüğü Açıkladı, IELTS Sınavı Konusunda 2016 Yılında Gereğini Yaptık!

FETÖ’nün soru hırsızlığına yönelik soruşturmalar Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’na (ALES) uzandı. 2005-2013 yılları arasındaki tüm ALES sorularının çalındığı tespit edildi. 20 bin şüpheli için savcılık harekete geçti. ÖSYM, ‘yardımcı doçent’ ve ‘doçent’ unvanlı akademisyenlerin de aralarında bulunduğu bazı şüphelileri, dil sınavından ‘eşdeğer’ sınava aldı. Tartışmalara konu olan sınavlara ilişkin Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi rektörlüğü yaptığı açıklamada kurulan komisyonlarla 2016 yılında gerekli incelemeleri yaptıklarını incelemelerin sonuçlarını Üniversitelerarası Kurul Başkanlığına gönderdiklerini belirtti.

ÇOMÜ Rektörlüğünü, ÇOMÜ’de yapılan IELTS sınavı ve buna bağlı olan Doçent atamaları hakkında kamuoyunda yer alan sorulara ilişkin yaptığı açıklamada şu bilgilere yer verdi;

Bilindiği üzere devlet kurumları içerisine sızarak 2016 yılında 15 Temmuz akşamı devletimizin meşru iktidarını, demokrasiyi, milletimizin iradesini, istikbalini hedef alan menfur saldırı ve silahlı kalkışma girişimi yaşanmıştır. Hain darbe girişiminin akabinde, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi olarak 23.03.2011-23.03.2015 tarihleri arasında Doçent atamalarında IELTS sınav notu kullananların hangi tarihte ve yapılan bu sınavda hangi notu aldıkları, İlan açıklamalarında bir şaibe bulunup bulunmadığı, İlan şartlarına ve atama şartlarına uyulup uyulmadığının araştırılması için 15.08.2016 ve 31.08.2016 tarihli iki Rektörlük Olur’u ile Araştırma ve İnceleme Komisyonu kurulmuştur. Anılan komisyon üyeleri büyük bir titizlikle çalışmalarını yürütmüştür. Komisyon IELTS sınav sürecini, öğretim üyesi ilanlarını ve dosyalarını incelemiştir. Akademisyenlerin doçent olabilmesi için gerekli yabancı dil puanı alabilecekleri sınavlarla ilgili ve hangi sınav sonucu başvuruda bulunduklarına dair Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) ile Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı’ndan bilgi ve belgeler talep edilerek bu bilgilerin ışığında hassasiyetle değerlendirmelerini yaparak çalışmalarını kısa sürede tamamlamış ve 28.09.2016 ve 14.11.2016 tarihlerinde Rektörlük Makamına sunmuşlardır. Üniversitemiz, 2011-2015 yılları arasında Doçent atamalarında kullanılan IELTS sınav sonuçlarıyla ilgili komisyon raporunu 28.11.2016 tarihli yazıyla ilgili ve yetkili kurum olan Üniversitelerarası Kurul Başkanlığına göndermiştir.

Rektörlüğümüz her türlü zorluğa rağmen malum yapıya karşı etkin bir şekilde mücadele içinde bulunmuştur. Bu yapıya karşı hukuki ve ahlaki normlar çerçevesinde mücadeleye devam etmeye kararlıdır. Kurulan komisyonlar ciddi ve kapsamlı bir çalışma içine girmişler ve yüzlerce tanık ve şüpheli dinlenmiş, dosyalar incelenmiştir. Bağlantılı olduğu düşünülenler ise kamu görevinden çıkarılmıştır. Elde edilen bilgi ve belgeler diğer devlet kurumları ile paylaşılmıştır. Sayın Başbakanımızın, Eğitim Öğretim Yılı Açılışı ve kendisine takdim edilen Fahri Doktora Töreni münasebetiyle üniversitemize teşriflerinde dile getirdikleri gibi Üniversitemizin FETÖ ile mücadeledeki başarı ve çalışma yöntemi de diğer kurumlara örnek teşkil etmiştir.

Rektörü Acer'in Mücadelesini Başbakan Yıldırım Tebrik Etmişti

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Rektör Yücel Acer öncülüğünde FETÖ ile mücadele verdiği mücadelede   önemli adımlar atmış ve attığı bu adımlar Başbakan Binali Yıldırım tarafında da takdir edilmişti. Başbakan Yıldırım geçtiğimiz aylarda Troia Kültür Merkezi'nde Çanakkale 18 Mart Üniversitesi akademik yılı açılışı ve fahri doktora tevcih töreninde konuşmasında, ÇOMÜ’nün, terör örgütü FETÖ/PDY’nın en yoğun yapılandığı üniversitelerden birisi olduğuna dikkat çekerek Rektör Yücel Acer’i göreve geldiği günden bugüne vermiş olduğu mücadeleden dolayı tebrik etmişti.  Başbakan Yıldırım; “Ben rektörümüzü tebrik ediyorum. Burası onların üslendiği önemli merkezlerdendi. Burada bu mikrop temizlenme noktasına gelmiş” dedi.

PAYLAŞ