CHP'li Ünüvar'dan AK Partili Yöneticilere Şok Suçlamalar

Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar ülkenin gündeminde olan cinsel istismar düzenlemesiyle ilgili olarak, tüm siyasi beklentilerden uzak, tamamen insani beklentilerimle, dürüstlüğüne inandığım arkadaşım AKP İl Başkanı Yeşim Karadağ’a soruyorum diye başlayan açıklamasında AK Partide siyaset yapana kadın yöneticiler Tülay Ömercioğlu, Julide İskenderoğlu, Saime Aydoğan’a düzenleme ile ilgili sorular sordu. Ünüvar, “cebir tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın işlenen cinsel istismar suçunda mağdur ile failin evlenmesi durumunda" cezanın uygulanması ertelenir)” maddesinin ne anlama geldiğini sorgularken parti yöneticilerini; “Partinizin tüm erkekleri bir kereden bir şey olmaz diyor” demekle itham ederek, “Sizler de böyle mi düşünüyorsunuz?” diye sordu. Ünüvar AK Partinin tepe yöneticilerini gündemi oyalamak için çocuk bedenlerini kullandıklarını iddia ederek, “Ey AKP'nin tepe yöneticileri; ülke kan ağlarken, belediyelere kayyum atarken, milletvekillerini ve gazetecileri içeri tıkarken, dolar 4'e doğru giderken gündemi oyalamak için çocuk bedenlerini kullanıyorsanız ki öyle görünüyor, bu dünyada ve ahirette iki elimiz yakanızda olacak” sözleriyle adeta bir skandala imza attı.

Konuyla ilgili olarak geçtiğimiz gün değerlendirmelerde bulunan Başbakan Binali Yıldırım "Olay şudur, yaşı tutmayan, erken yaşta evlenenler var. Bilmiyorlar yasaları. Dolayısıyla çocukları oluyor, baba hapse giriyor, çocuklar anasıyla yalnız başına kalıyor. Bu şekilde 3 bin aile olduğu tespit edildi. Mağduriyetin giderilmesi için yapılan düzenlemeyi CHP ucuz istismar aracı olarak kullanmaya çalıştı. Bu bir tecavüze af değil" değerlendirmesinde bulunmuştu.

Tecavüzcüler bundan istifade edecek’ yönündeki açıklamaların tamamen gerçek dışı ve iftira olduğunu vurgulayan Başbakan Yıldırım, "Bundan böyle bu şekilde evlenmeler olursa hiçbir şekilde müsamaha edilmeyecek. Geçmişte bu cezaların varlığından haberdar olmayan, yaşı tutmayanların evlenmesi sonucu, aile dağılmış, çocuklar anayla birlikte perişan, baba hapiste; bunlara bir seferliğine mahsus olmak üzere 3 bin ailenin mağduriyeti gideriliyor. Olay bundan ibaret. Bunun dışındakiler maalesef bildik, CHP’nin çarpıtma, saptırmaya yönelik faaliyetlerinden ibaret" ifadelerini kullanmıştı.

 CHP’li Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar’ın yaptığı yazılı basın açıklaması şu şekilde;

 Tüm siyasi beklentilerden uzak, tamamen insani beklentilerimle, dürüstlüğüne inandığım arkadaşım AKP İl Başkanı Yeşim Karadağ'a, neredeyse hergün Çanakkale gündemini oyalayan Belediye Meclis Üyesi ve Gurup Başkan Vekili Avukat Tülay Ömercioğlu'na ve AKP İl kadın Kolları Başkanı Saime Aydoğan'a bir kadın olarak soruyorum:

- Bir kadın olarak partinizin Perşembe gecesi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) verdiği "cinsel istismar" suçlarına ilişkin kanun önergesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
- Kendisi Avukat olan Tülay Ömercioğlu'na AKP'li tüm kadınlar olarak verdiğiniz önergenin anlamını sordunuz mu? ( Şu önergeyi size yapmadıysa lütfen geriye kalan biz kadınlara açıklasın; "cebir tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın işlenen cinsel istismar suçunda mağdur ile failin evlenmesi durumunda" cezanın uygulanması ertelenir) 
- Partinizin tüm erkekleri bir kereden bir şey olmaz diyor, Sayın Başbakan, Sayın Adalet Bakanı ve Sayın Çanakkale Milletvekili dahil. Sizler de böyle mi düşünüyorsunuz?
- Adamın biri gelip çocuk yaştaki bir kız çocuğunu istedi, zalim babası da verdi diye bunun adı tecavüz değil de evlilik mi olur?
- 13, 14, 15, 16, 17 veya 17,5 yaşındaki bir çocuk evet deme yeterliliğine sahip mi? Devletin araba kullanma ehliyeti bile vermediği çocuğa evlilik ehliyeti mi verelim? 
- Sizler kendi çocuğunuzu rızası ile evlendirir misiniz 15 yaşında? Çocuğun rızası var lafını kabul ediyor musunuz? 
- Pedofili (sübyancılık) diye bir kavram duydunuz mu? Bu önergenin anlamı pedofili suç değildir değil mi ve pedofiliklerin iştahını kabartmaz mı? 
- Kısacası kız çocuğu zorla verildi, düğün dernek yapıldı, komşularda geldi göbek attı diye, çocuk yaşta çocuk doğurdu diye göz mü yumalım?
- Sizler de çocuk yaşta dini nikahı kabul ediyor musunuz? 
- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı bu konuda ne düşünüyor, kadınlar üç gündür ayakta Bakan nerede, neden ses çıkarmıyor? Umarım bir kereden birşey olmaz demiyordur. 
- Daha önemlisi ilimiz siyasetine yıllardır katkı sunmuş ve şu an kadın kolları MYK'sında görev yapan Sayın Jülide İskenderoğlu bu konuda ne düşünüyor? Sayın İskenderoğlu, sizi göreve çağırıyorum bu konudaki düşüncelerinizi açıklayın ve tavrınızı ortaya koyun.

Sonuç olarak çok değerli hemcinslerim; 18 yaşın altındaki her insan evladı çocuktur. 18 yaşın altındaki her birey fiziksel, mental ve psikolojik olgunluğa ulaşmamıştır. Kendi bedensel büyümesini tamamlayamamış bir kız çocuğu çocuk doğurmamalıdır. 18 yaşın altındaki çocukta rıza aramak utanılacak, hastalıklı bir yaklaşımdır. Çünkü tüm dünyadaki sağlık örgütleri çocuk olarak tanımlanan bireylere yetişkinler tarafından yönelen cinsel istek ve arzuyu hastalık ve sapkınlık olarak tanımlar. Yani pedofili evrensel ve en ağır suçtur. Tüm bunlar göz önüne alındığında geçirmek istediğiniz yasanın adı tecavüz yasası değil de nedir? Sizlerden beklentimiz kadın olarak partinizin erkeklerine dur deyin, gelin omuz omuza çocuklarımızı koruma altına alalım. Lütfen ama lütfen biz mağdur olmuşları bir kerelik affedeceğiz futursuzluğuna izin vermeyin, itiraz edin, tepki koyun. Sadece bize göre değil Dünya Evrensel Çocuk Hakları Sözleşmesine göre de; şu anda affedeceğiz dediklerinizin her biri birer tecavüzcüdür. "Evde çocukları bekliyor, onun için affediyoruz" diyen zihniyeti kınayın, empati yapın. O evde bekleyen çocukların inanın tecavüzcü babayı model almaları daha vahim. Bırakın babasız kalsınlar.

Ey AKP'nin tepe yöneticileri; ülke kan ağlarken, belediyelere kayyum atarken, milletvekillerini ve gazetecileri içeri tıkarken, dolar 4'e doğru giderken gündemi oyalamak için çocuk bedenlerini kullanıyorsanız ki öyle görünüyor, bu dünyada ve ahirette iki elimiz yakanızda olacak.

"Yalanın, İftiranın Bu Kadarı Olur Mu?"

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, "cinsel istismar" suçlarına ilişkin önergeyle ilgili olarak, "Hiçbir gerginlik olmamasına rağmen bir anda Türkiye'nin en ağır, en haksız ithamlarına maruz kaldık." dedi. Turan, partisinin Çanakkale İl Başkanlığınca düzenlenen 55. Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, 2014'te Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası'nda (ÇTSO) düzenlenen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törende Esma Bayramiç isimli vatandaşın küçük yaşta evlendiği için eşinin cezaevinde olduğunu söylediğini hatırlattı.

En Ağır, En Haksız İthamlarına Maruz Kaldık

Bunun gibi çok sayıda örnek bulunduğunu, Esma'nın Türkiye'deki örneklerden sadece biri olduğunu hatırlatan Turan, şöyle konuştu:  "Hiçbir gerginlik olmamasına rağmen bir anda Türkiye'nin en ağır, en haksız ithamlarına maruz kaldık. Özür dileyerek söylüyorum; tacizcilere af falan filan... Bir defa ahlaki olmayan bir işin altına AK Parti'nin imza atması mümkün değil. 2004 yılında evlenme kaydıyla cezaların kalkması kanununu ortadan kaldıran biziz. Yetmedi sonraki yıllarda ceza kanunu değişikliğiyle tacizde, küçüklerle ilişkide cezaları iki kat artıran da bizim iktidarımız. Biz erken yaşta evliliğe izin vermiyoruz. Hata yapılarak erken yaşta evlenmiş yaşı büyümüş, ailesi mutlu olmuş ama cezaevine konmuş olanların dışarıda kalan kadınları ve çocukları için bir defalığına mahsus geçici olarak bunları çıkarın ki çocuklar babasız kalmasın diyoruz.

Yasa bir defaya mahsus, şuanda üç veya dört çocuğu olup da babası içeride annesi dışarıda olanlar için çıkartılmalı. Çünkü mahkeme süreci çok uzun sürdüğü için birinci çocuktan sonra dördüncü çocukta mahkeme ancak sonuçlanıyor. Anne dört çocukla dışarıda kalıyor ve perişan oluyor."

"Yalanın, iftiranın bu kadarı olur mu?"

Cezaevinde bulunanların mağduriyetlerinin giderilmesi için bunun bir önlem olduğunu dile getiren Bülent Turan, şunları kaydetti:  "Bunu, CHP'nin İzmir Milletvekili Özcan Purçu diyor. Yalanın, iftiranın bu kadarı olur mu? 2015 yılı, yeni değil CHP milletvekili söylemiş. Biz bununla ilgili komisyon kurduk. Komisyon çalışmalara başladı. Komisyonda bir vekil diyor ki; 'Eğer bir evlilik varsa, şikayet yoksa, baskı altında ve tek taraflı değilse, herhangi bir şiddette görmüyorsa verilecek cezanın hakkaniyet sınırları içerisinde yani eşi ve çocukları mağdur etmeyecek şekilde olması lazım. 8 yıl çok ağır bir ceza. Geçen gün kendi memleketimde aynı konudan birisi yakalandı, 10 yıl ceza almış yazık.' Kim diyor bunu? CHP Afyon Milletvekili Burcu Köksal. Arkadaş senin Afyon vekilin bunu söylüyor, senin İzmir vekilin bunu söylüyor, ama sen sadece AK Parti'ye vurmak için en ağır hakareti yapıyorsun. Bunun adı siyaset değil. Bunlar insan değil zombi, bunlar zombi."

 

PAYLAŞ