CHP'de baskılar ve eleştiriler sonuç verdi; KONGRE YERİ DEĞİŞTİ

CHP Çanakkale İl Kongresi'nin Kolin Hotel'de yapılmasına tepkiler çoğalınca, il başkanlığı karardan geri adım attı. CHP Çanakkale İl Başkanı Nejat Önder, görüşler doğrultusunda kongrenin Türkan Saylan Sosyal Tesisleri'ne alındığını açıkladı. 
Kongrenin Kolin Otelde yapılacak olmasına Kolin'in seçilmesine İyİ Parti kurucu üyelerinden Rıdvan Uz da tepki göstermiş; "CHP'nin il kongresini bu otelde yapıyor olması en hafif tabiriyle Çanakkale'yi yok sayması ve iktidarla saf tutması anlamına gelir." ifadelerini kullanmıştı. İyi Parti

Skandal ve tartışmalarla geçen CHP delege ve kongre sürecinin sonlarına doğru yaklaşılıyor. Delege ve merkez ilçe kongresinin bitmesinin ardından gözler il kongresine çevrilmişti. En çok merak edilen konuların başına kim veya kimlerin aday olacağıydı. İlk aday çıktı. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'ın adayı olara da bilinen İsmet Güneşhan ilk adaylığını açıklamıştı önceki günlerde. Güneşhan'ın ve buna bağlı olarak Başkan Gökhan'ın karşısına kimsenin çıkıp çıkmayacağı ise bilinmiyor. Kapalı kapılar ardından bu konuda kulisler devam ettiği dönemde kongre yeri ile ilgili alınan karar ortalığı karıştırdı. 
CHP İKİYE BÖLÜNDÜ 
CHP İl başkanlığı tarafından kongre yeri ve zamanı ile ilgili şu açıklama yapıldı: "Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale İl Olağan Kongresi 7 Ocak 2018 Pazar günü saat 11.00'da Kolin Hotel Megaron Salonu'nda aşağıdaki gündemle yapılacaktır. Çoğunluk sağlanmadığı takdirde 8 Ocak 2018 tarihinde aynı gündemle aynı yer ve saate yapılacaktır."  CHP İl Başkanı Nejat Önder imzası ile bu karar üyelerle paylaşmasının ardından ortalık karıştı. 
CHP'li çevreciler bu karara büyük tepki gösterdiler.  Kolin Hotel'inde bünyesinde bulunduğu Kolin grubunun zeytin ağaçları keserek yerine termik santral yapacağı iddiası ile uzun süre eylem yapan grup, bu sefer kongre yerinin Kolin Hotel olarak seçilmesine karşı ayaklandı.  Karardan hemen sonra birçok CHP'li sosyal medya hesaplarında daha önce Kolin Hotel'e karşı yaptıkları eylemlerin resimleri ve pankartları paylaşarak tepkisini dile getirdi. 
VAH HALİMİZE 
Çevreci kimliği ile bilinen Aytekin Er sosyal medya hesabında şu paylaşımı yaparak tepki gösterdi; "Çanakkale CHP il kongresini insanların rahat oturup izleyebilmesi için kahvehanelerde değil !!! 
Kapalı SPOR SALON'da yapılmasını öneriyorum hava soğuk dışarılarda üşüyoruz bilesiniz.
NOT: CHP şu sıralar ülkede ADALET arayan Demokratik bir yapı sunarken Soma YIRCA'da 6666 Zeytin Ağacına acımadan Kıyan KOLİN oteli seçer ise "vay halimize vay halinize" İnşallah kuşlar yanlış haber getirmiştir."
Bazı partililer ise bu yanlıştan acilen dönülmesi gerektiğini ve böyle bir tercih yapılmasına aklının almadığını belirtti. Bazıları ise, "Zeytin katili dışında tarmikçi oteli dışında yer mi kalmamıştır" diyerek tepki gösterdi.
İYİ PARTİ DE TEPKİ GÖSTERDİ 
Kolin'in seçilmesine İyİ Parti kurucu üyelerinden Rıdvan Uz da tepki gösterdi. Uz, sosyal medya hesabında şu tepkiyi dile getirdi; "CHP'nin il kongresini bu otelde yapıyor olması en hafif tabiriyle Çanakkale'yi yok sayması ve iktidarla saf tutması anlamına gelir." 
GERİ ADIM ATILDI
Haklı eleştirilerden yola çıkarak STK'ların ve partililerin görüşleri doğrultusunda il kongre yeri Türkan Saylan Sosyal Tesisleri'nde karar kıldıklarını belirten Nejdat Önder, "Duyarlı düşünen ve doğanın yeşiline seven tüm dostlara saygılarımla." diyerek sosyal medya hesabında duyuru yaptı. 
Önder daha sonra konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı: "Cumhuriyet Halk Partisi’nin 7 Ocak 2018 Pazar günü gerçekleşecek olan İl Olağan Kongresi’ni Kolin Hotel’de yapacaktık ancak tepkilerden dolayı Türkan Saylan Sosyal Tesisleri olarak değiştirdik. Bunu yayınlayarak göstereceğiz. Aslında her şey çok iyi niyetle oldu. Arkadaşlar büyük salonda olsun dediler. Biz de tamam dedik. İlk olarak İÇDAŞ olacaktı. İÇDAŞ olmayınca Kolin Hotel olsun denildi. Ancak tepkileri de sosyal medyadan olsun, gazetelerden olsun gördük ve yanlış bir karar olduğuna karar verdik. Duyarlı ve haklı tepkiler olarak değerlendirdik. Türkan Saylan Sosyal Tesisleri’nde olmasının daha doğru bir karar olacağını düşündük ve yerini oraya aldık” 

PAYLAŞ