CHP Teşkilatı Kepez’in İlçe Olmasına Varım Diyemedi


Kepez’in ilçe olmasına yönelik oluşan gündem CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek’in Kepez Mahalle olarak kalması şeklinde görüş bildirdiği açıklamasından sonra farklı boyuta taşındı. Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan’ın önceki gün gerçekleştirdiği aylık basın değerlendirme toplantısında konuyu tekrar dillendirmesi ve AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’ı sözünde durmaya davet etmesi üzerine, AK Parti Kepez Belde Başkanı Alper Altınok’tan cevap geldi.  Altınok, “Demokrasilerde çoğulculuk; millet iradesinin yanı sıra, milletin vekalet verdiği seçilmişlerin de milletle birlikte ortak irade beyan etmesini gerektirir. Milletin taleplerine aykırı hareket tarzı Adalet ve Kalkınma Partisi’nin siyasi kültüründe yoktur. Milletten vekalet aldıktan sonra ‘vekil’ emanetini mensubu bulunduğu siyasi partinin politikalarına, kendisini listenin başına koyan şahsi iradeye diyet ödemeye yönelik kullanıyorsa demokrasiden bahsedemeyiz ve Ak Parti böyle bir anlayışı şiddetle red eder. Kepez’imizin İlçeye dönüşmesi için verdiğimiz destek sözünün  sonuna kadar arkasındayız. Hiçbir zaman destek vermekten dönmeyiz. Talep edildiğinde politik manevralar yapmak bizim siyasi ahlakımızla bağdaşmaz “dedi.


CHP TEŞKİLATI KEPEZ’İN İLÇE OLMASINA VARIM DİYEMEDİ
Başkan Mutan’ın basın toplantısında Kepez’in ilçe olması yönündeki söylemlerine değinen Altınok, “CHP’li Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, yaklaşmakta olan merkez ilçe kongresini kaybetme hezeyanı içinde ruh haliyle mi söyledi, çok iddialı laf etmek istemiyorum ancak Ak Parti Grup Başkanvekilim Bülent Turan’ın temennisini bir kez daha kendisine hatırlatmak isterim. Ne demişti sayın Turan; ‘Yerel dinamikler sahip çıkarsa destek oluruz’.  Yerel dinamiklik yaratma adına Ak Parti Kepez Belde Teşkilatımızla birlikte halkımıza gidip sorduk “İlçe olmak istiyor musunuz?” Siyasi parti temsilcilerine sorduk. MHP Belde Teşkilatı ‘varız’ derken CHP belde teşkilatı ise sanırım CHP’li Belediye Başkanı ile yaşadığı siyasi polemiklerden ötürü ‘varım’ diyemedi, bugüne kadar da hiçbir demokratik zeminde olumlu destek görüşünü açıklamadı. Niye istedik bu destekleri? Yerel dinamik olarak ortak mutabakat ve çoğulcu demokrasi adına. Hazırlıklar yaptık ve ‘İlçe’ olmayı gerektiren tüm verileri oluşturup aynı heyecanı yaşayalım, ortak mutabakatın içine CHP’yi de katıp milletvekillerinden de tıpkı Ak Parti Grup Başkanvekilimiz Bülent Turan’ın açık tavrı gibi ‘destek talebine olumlu cevap’ gelmesini bekledik.” Dedi.
‘MİLLETİN VEKİLİ KEPEZ’İN İLÇE OLMASINI İSTEMİYOR’ ALGISINA YOL AÇTI
AK Parti Belde Başkanı Altıok, CHP Milletvekili Muharrem Erkek’in basın toplantısında Kepez’in ilçe olmasına ilişkin sözlerini hatırlatarak şöyle devam etti; “Fakat ne yazık ki, CHP Milletvekili Muharrem Erkek tüm emeklerimizi boşa çıkaran, umutsuzluk doğuran bir laf etti. Dedi ki ‘Ben Kepez’in mahalle olmasını arzu ediyorum.’ Sanki pişmiş aşa su katan bu açıklama Ankara’da da ters etki yarattı ve ‘Milletin vekili Kepez’in İlçe olmasını istemiyor’ algısına yol açtı. CHP kendi içinde çark eden eylem nedeniyle yerelde fikir birliğinin oluşmasına büyük zarar verdi. Ancak herşeye rağmen, iyi niyetle ‘CHP Milletvekili Erkek, belki ettiği laf nedeniyle pişman olmuştur. Çıkıp özür diler’ diye bekledik, beklemeye de devam ediyoruz. Bu yönde haklılığımızı teyit eden, Kepez olarak beklediğimiz özür açıklamasını, hassasiyetimizi, sayın Mutan kendisi de itiraf ediyor. Diyor ki ‘AK Parti Milletvekili Bülent Turan ile görüşmemizde kendisi bana Muharrem Beyin neden böyle bir demeç verdiğini sordu. Bende kendisi ile görüştüğümü ve düzeltme yapma noktasında yanlış anlaşıldığını ifade ettim. Bülent Turan bir özür beklediğini söyledi.’ O günden beri ne değişti? Ankara’da omuz verme adına özür beklentisinden daha doğal ne olabilir? Sayın Mutan, İlçe olmak kolay bir şey değil. Türkiye’de İlçe olmak isteyen birçok yer var. Sen daha partini ve partinin milletvekilini ikna edemedin. Kepez’in mahalleye dönüşmesini savunan CHP Milletvekili Muharrem Erkek. Kepez’in İlçe olması yönünde fikir beyan etmekten imtina eden CHP Kepez Belde Başkanı Birol Arslan. Böylesi kaotik ortamdaki CHP’ye ve CHP’li Başkan Mutan’a sormak isterim; hem Milletvekili Muharrem Erkek, hem Belde Başkanı Birol Arslan’ın avukatı mısın, CHP’nin sözcüsü mü? Niye CHP’li vekil çıkıp özür dilemeye tenezzül etmiyor? Niye sözlerinde düzeltme yapma gereği duymuyor? Niye CHP’nin örgüt başkanı kamuoyuna samimi beyanda bulunmaktan kaçınıyor? Çoğunluğa sahip iktidar partisi olarak çıkıp tek başımıza da karar alabiliriz fakat sözlerimin başında da ifade ettiğim gibi Ak Parti olarak bizim siyasi ahlakımız, kültürümüz çoğulcu demokrasiyi yaşatmaktır. Elbette Büyükşehir Yasası Meclis gündemine geldiğinde Kepez’imiz için gereğini yaparız. CHP’li vekilin birey diyetini ödemesini beklemeyiz ama istiyoruz ki; CHP’de bu işin içinde olsun. Hiçbir siyasi kaygımız olmadan bütün samimiyetimizle bunu istiyoruz.”
 “KEPEZ’İ MAHALLEYE DÖNÜŞTÜRMEK İSTEYEN CHP’DİR”
Alper Altınok, “Ak Parti Grup Başkanvekilimiz Sayın Bülent Turan, bizler, ilk gün ne dediysek vereceğimiz desteğin arkasındayız. En son milletimizden gelen taleple çiftçi borçlarını erteledik. Doğal afetlerden zarar gören çiftçimizin kredi borçlarını faizsiz erteleyen Ak Parti Hükümeti olduğunu hatırlatırım. Ama Kepez’li hemşerilerim şunu bilsin ki, Kepez’i mahalleye dönüştürmek isteyen CHP’dir.  Millettin talebine rağmen ‘mahalle olsun’ diye tutturan, yasanın geçmesi için omuz vermeyen CHP’dir, CHP’nin milletvekilidir. CHP’li vekil Muharrem Erkek çıkıp Kepez halkından özür dileyene kadar ısrarımızı sürdüreceğiz. İlla da ‘ben özür dilemem’ diyorsa milletvekilliğinden istifa etmelidir, Kepez’den aldığı vekaletin gereği ahlaki olarak hemşerilerimin oylarını iade edecek davranış göstermelidir. CHP’li vekili, ne CHP’li Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan’ın gönüllü sözcülüğü  kurtarabilir ne de yalan yanlış algı beyanları bizi halktan yana olan ısrarımızdan vazgeçirebilir” açıklamasında bulundu.    

 

PAYLAŞ