CHP İlkelerine Sonuna Kadar Ters Olan Bu Durumun Lütfen Takipçisi Olun

CHP İlkelerine Sonuna Kadar Ters Olan Bu Durumun Lütfen Takipçisi Olun

25/06/2016

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhanın büyük bir hevesle ve heyecanla hayata geçirmek istediği bir proje var. Çok büyük bir proje, milyonluk… Aklınıza hemen şehrin otopark, ya da altyapı sorunlarını mı çözecek acaba diye geldi ama değil….

Kentsel dönüşüm projesi, bu sıralar çok moda, bu dönüşümler, çünkü bu dönüşümlerde “dönenlerin” sayısı bir hayli fazla oluyor. Kimisi köşeyi dönüyor, kimisi dört dönüyor, kimisi bir o yana, bir bu yana dönüyor… Anlatacağım olayda dönenlerin sayısı bir hayli fazla olduğu için kimin ne şekilde döndüğüne siz karar verin…

Sosyal Konutlar Mevkii Kentsel Dönüşümü; mevcut alanda 900 daire buralar yıkılacak kat artışı yapılacak daire sayısı 1600 çıkacak, değeri milyonları bulan onlarca dükkanlar yapılacak. Belediye hak sahiplerine diyor ki, sana evinin eş değerinde bir daire vereceğiz daha ne olsun, ama başka müteahhitler de diyor ki, ben hem eş değer daire hem 1+1 , 2+1 veya nakit para veririm. Ama belediye diyor ki, bu işi ben yapacağım o müteahhittin verecekleri benim hakkımdır, yani ortaya çıkacak rantı, oradaki hak sahipleri değil ben alacağım diyor, bunun adına da kentsel dönüşüm diyor. Bunu diyenler sosyal demokrat olduklarını iddia ediyorlar…

Şimdi bu konuda CHPli N.T isimli bir vatandaş bakın neler diyor, neler;

Çanakkale, merkezde Sosyal konutlar mevki kentsel dönüşüm projesi uygulanacağı nedeniyle Çanakkale belediyesi tarafından bir proje yapılmıştır.

1-Bu proje için açılan yarışmada belediye tarafından ödenen meblağ anormal bir tutardır.

Kağıt üzerinde ki miktarın ne olduğunu lütfen araştırın.

2-Sosyal konutlar, Tuğsavul caddesi üzerinde ki sıralı apartmanlardır.

İmar durumları arsa payı üzerinden %50dir. Yapım yılı 1972 .

Daha sonra aynı ada üzerinde yapılan kooperatifler için arsa payı%80 e çıkartılmıştır.

Belediyenin yarışmasını kazanan projede bütün kar sosyal konutlar üzerinden sağlanmıştır.

Bu güne kadar oy aldığı Sosyal Konutlar, belediye başkanlığınca Ülgür Gökhan’a oy verip belediye başkanı yaptıkları için adeta cezalandırılmışlardır.

Aynı adada ki parsellerin ,imar durumu daha sonraki yıllarda %80 e çıkmasına rağmen ,bu durum emsal teşkil etmesine rağmen Sosyal konutlar %50 ile sabit tutulmuş ,belediye başkanı ve belediye yetkililerince bizzat "sizlerin imar durumunuzu %80 e çıkartmayacağız denmiştir.

Hak ve eşitlik ilkelerine hukuka ve CHP ilkelerine sonuna kadar ters olan bu durumun lütfen takipçisi olun.

3- Cadde üzerinde ki hak sahipleri olan Sosyal konutlar sakinlerine, yapılan projede arka ve ara sokaklarda yer verilmiştir.

4-İnsanca ve sağlıklı bir şekilde yaşamanın mümkün olmadığı daire  planları sosyal konut sakinlerine sunularak verilecek daireler için yapılan taahhütlerde hiçbir detay ve arsa payı belirtilmediği gibi, elektrik, su, doğalgaz tesisatı ve bağlantıları bile belirtilmemiştir.

Bir kez daha işaret etmek isterim ki bu planda ki bir dairede insanca ve sağlıklı yaşamak mümkün değildir.

5-İşin en acı tarafı çoğu dar gelirli bu insanlar belediyece bu projeyi kabul etmezseniz, şahsi mülkünüz olan arsa üzerinde konut yapmanız için imar vermem ve istimlak da ederim denilerek tek tek çağırıldıkları belediye de tehdit edilmektedirler.

Ana cadde üzerinde rantiyesi en yüksek kesim olan Sosyal konutların arsaları böyle ayın oyunla bizzat belediye başkanı Ülgür Gökhan’ın önderliğinde gasp edilmeye ve birilerine peşkeş çekilmeye çalışılmaktadır.

Sosyal Konutlara yapacağınız bir ziyarette konuyu daha iyi anlama şansınız vardır.

Burada oturan insanların çoğu çok dar gelirli insanlardır. Çocuklarının ve aile fertlerinin yardımlarıyla yaşamlarını sürdürebilen insanlardır.

Belediye başkanı talimatıyla hazırlanan bu projede bu gariban insanlara sopa gösterilerek hem cezalandırılmakta hem de yasal hakları olan arsaları istimlakla tehdit edilmekte, arsa imar durumları  emsalleri %80 iken ,%50 de bırakılarak tehdit ve cezalandırılma yöntemi ile mağdur edilmektedirler.

Alkışlar Bayramiçe

Belediyeler, özel firmalar, şahıslar hemen herkes rahmet ve bereket ayı olan Ramazanda çeşitli etkinliklerle bu güzelliğin bir parçası olmaya çalışıyor. Bu etkinlikler içinde en kıymetli olanına ise Bayramiçte şahit olduk. Bayramiç Belediyesi bu yıl üçüncüsünü düzenlediği Çocuklara İftar Sofrası etkinliğinde 1.500 çocuğu bir araya getirmiş, belediye başkanı Sadettin Arslanı tebrik ediyorum. İşte insana dokunmak, böyle bir şey, o çocukların hatıralarında böylesi güzel şekilde yer almak her kula nasip olmaz. İmkanları böylesi güzel, kıymetli işlerde kullanmak işte böyle yapılır. Ramazanı ramazan bilmek, ramazanın çocuklar içinde sadece Hacivat, Karagözden ibaret olmadığını göstermek işte böylesi bir akılla olur. Teşekkürler başkan, Allah senden razı olsun…