CHP Bir Daha Çanakkale Belediyesini Kazanamayacak

AK Parti Milletvekili Ayhan Gider Çanakkale’de görev yapan basın mensuplarıyla bir araya gelerek siyasete, Çanakkale ve Türkiye gündemine dair önemli değerlendirmelerde bulundu. AK Partinin bir fikir hareketi olduğunu belirten Gider; “kişilere takılarak zaman kaybetmek yerine, Çanakkale için yapacaklarımız hakkında konuşmamız daha doğrudur. Yönetimimize güveniyorum kim aday olursa kazanır. Şunu çok iyi biliyorum ki; CHP bir daha Çanakkale Belediyesini kazanamayacak” dedi. AK Partideki kongre süreci sonrasında yaşanan liste tartışmalarını da değerlendiren Milletvekili Ayhan Gider, Ben Erdener Can başkanın da listesine karışmadım, Yeşim başkanımızın listesine de karışmadım. Benim kişisel görüşüm bu yönde. Ortak akıl elbette olabilirdi, ama ben yetki ve sorumluluğun doğru orantılı gitmesine inanıyorum. Burası CHP değil, AK Parti içerisinde kongre kavgası yok, açıklamasında bulundu.

CHP BİR DAHA ÇANAKKALE BELEDİYESİNİ KAZANAMAYACAK
CHP’nin Çanakkale’de bir daha belediye seçimlerini kazanamayacağının altını çizen AK Parti Milletvekili Ayhan Gider, “Biz fikir partisiyiz. Kişilere takılarak zaman kaybetmek yerine, Çanakkale için yapacaklarımız hakkında konuşmamız daha doğrudur. Yönetimimize güveniyorum kim aday olursa kazanır. Şunu çok iyi biliyorum ki; CHP bir daha Çanakkale Belediyesini kazanamayacak” dedi. Bir süredir kamuoyunun gündemini meşgul eden Çanakkale Büyükşehir mi, bütünşehir mi oluyor sorusuna da cevap veren Ayhan Gider, “Şimdi hangi illerin büyük veya bütünşehir olacağı yönündeki çalışmalar devam ediyor. Kanaatim odur ki; Bütünşehir olarak seçimlere gireceğiz. Henüz kanun çıkmadığı için isimlendirilmesini doğru bulmuyorum” ifadelerini kullandı. Kepez’in ilçe olma konusu gündeme geldiğinden beri AK Parti ve Kepez Belediyesi arasında yaşanan gerilim ve ilçe olma konusuna ilişkin ismi geçen Küçükkuyu, Evreşe, Karabiga gibi yerlerin yanında Kepez’in durumu sorulduğunda ise AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, “En çok Kepez ilçe olmayı hak ediyor. AK Parti’nin ilçe olma konusuyla ilgili uygulamalarına bakarsanız, her konuyla ilgili genel kriterler belirlenir. Kişisel olarak bakacak olursanız Merkez ilçe olarak ikiye bölünecek olursa, en çok ilçe olmayı hak eden Kepez’dir” dedi.

“BURASI CHP DEĞİL, AK PARTİ İÇERİSİNDE KONGRE KAVGASI YOK!”
Kongre süreci sonrasında AK Parti içerisinde yaşanan liste ve istifa tartışmalarını değerlendiren Milletvekili Ayhan Gider parti içi tartışmalara da değinerek, “Basınla bir araya gelme organizasyonu şahsımın organizasyonudur. Merkez ilçe ve Bozcaada ilçe başkanımız da kendileri katılmak istedikleri için geldiler. Birlikte bir organizasyon yapmak istemiş olsaydım tüm ilçe başkanlarımızda katılırlardı, İl Yönetimimiz de. Yeşim Karadağ başkanımızla dün görüştük, kendisi Ankara’daydı, dönüp dönmedi mi bilgim yok. Ben Erdener Can başkanın da listesine karışmadım, Yeşim başkanımızın listesine de karışmadım. Benim kişisel görüşüm bu yönde. Ortak akıl elbette olabilirdi, ama ben yetki ve sorumluluğun doğru orantılı gitmesine inanıyorum. Burası CHP değil, AK Parti içerisinde kongre kavgası yok” dedi.
BÜYÜKŞEHİR Mİ BÜTÜNŞEHİR Mİ?
Bir süredir kamuoyunun gündemini meşgul eden Çanakkale Büyükşehir mi, bütünşehir mi oluyor sorusuna da cevap veren Ayhan Gider, “Şimdi hangi illerin büyük veya bütünşehir olacağı yönündeki çalışmalar devam ediyor. Görünen süreç Çanakkale’nin; bütün,  büyükşehir detaylarına girmek istemiyorum ama arada fark yok, çünkü kanaatim odur ki; Bütünşehir olarak seçimlere gireceğiz. Henüz kanun çıkmadığı için isimlendirilmesini doğru bulmuyorum” dedi.
“ADAY OLMAYACAĞIM!”
Son aylarda ismi Belediye Başkan adayı olarak geçen Ayhan Gider, ilk kez kendisine sorulan ‘Aday Olacak mısınız?” sorusuna da, “Hayır, aday olmayacağım” diyerek cevap verdi. Gider, “Ben kişilerden çok zihniyetlere inanırım. Bakış açısına inanırım. İnşallah 2019 seçimlerinden sonra hak ettiği hizmetlere kavuşacak ve bununla ilgili yeni bir bakış açısı kazanacak. Şu anki mevcut yönetimle bütünşehir ya da büyükşehir olması o kadar önemli değil. Ben inanıyorum Kİ; AK Parti en iyi aday ve ekiple 2019 seçimlerine gidecek ve en iyi ekip Çanakkale belediyesini kazanacak. Bugün bunları tartışmanın hiçbir anlamı yok. AK Parti bir fikir hareketidir, bir kitle hareketidir. Dolayısıyla isimlerden çok fikirlere bakmak lazım. Çok isim aranıyorsa bizim partimizin lideri bellidir. Partimizin lideri Recep Tayyip Erdoğan’dır” dedi.
“GÖNLÜM RAHAT”
“Belediye Başkanlığına adaylık istememe konusunda gönlünüz rahat mı? Yoksa oluşan il yönetimine bakınca mı aday olmamaya karar verdiniz” sorusuna ise Ayhan Gider, “Gönlüm çok rahat. Bu yönetimin yerine yapılabilecek en az 15 yönetimde AK Partiyi en iyi şekilde temsil eder, seçimlere de gayet rahat bir şekilde götürür. Bir liste yapılsa ne bu liste diğerinden üstün olabilir, ne de o liste bu listeden çok üstün olabilir. AK Parti içerisinden çıkmış her liste muteberdir, saygıyı hak eder. Listenin içerisine muhakkak ki eleştiriler olacaktır, ama bunu belediye seçimine taşıyamaz, genel seçime taşıyamaz demek haksızlıktır. Böyle bir şey olmaz, üç beş tartışma ile bölünüp birbirine düşmez. Biz Türkiye’yi daha iyi nasıl yönetebiliriz düşüncesi içerisinde olan bir ekibiz. Liste ile bir sıkıntı varsa; kurullar her an harekete geçebilir. Delegelerin seçimlere ilgi göstermemesi konusu ise; tek adayın olduğu seçimlerde oy kullanma oranı düşüktür” diyerek cevap verdi.
“GÖSTERE GÖSTERE ÇALINIP GERİ GETİRİLMEYEN ESERLERİMİZ VAR”
Geçtiğimiz aylarda Yurtdışına kaçırılan eserlerin Türkiye’ye geri iade edilmesi ile ilgili TBMM’de kurulan komisyonda üye olarak görev yapan Ayhan Gider’e Troia Hazinelerinin iadesi soruldu. 2018 Troia Yılı münasebetiyle hazinelerin iadesi için çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğinin altını çizen Ayhan Gider, “Bu çok ciddi bir süreç şu anda gerek bakanlıklarımız gerekse diğer birimlerimiz ciddi bir mücadele içerisindeyiz. Burada farklı durumlar var. Mesela göstere, göstere çalınıp geri getirilmeyen eserlerimiz var. Bir dönem kayıt yapılmadığı dönemlerde bunları satın aldık dedikleri eserler var. Bir de çok acıdır ki; biz bunları tamir edeceğiz diyerek alıp götürdükleri ama geri getirmedikleri eserler var. Troia Hazineleri şu anda Puşkin Müzesinde. Ruslar bu hazineleri savaş tazminatı olarak Almanlardan aldılar. Almanlar tazminatı verelim hazineleri geri verin diyorlar. Biz ise; ikisine de siz bir durun bunları önce ait oldukları yere verin” diyoruz. 2018 Troia Yılı olması, müzenin bitirilecek olması bizim elimizi güçlendirse de biz müze açtık hadi bunları geri verin deyince kimse kimseye bir şey vermiyor. Bu kavganın içerisindeyiz, haklı bir kavganın içerisinde olmaktan dolayı mutluyum. İnanıyorum ki diğer eserlerimiz gibi Troia hazineleri de ülkemize geleceklerdir” diye konuştu.
“DÜNYADA BİR BAŞKA ÖRNEĞİ OLMAYAN BİR TERÖR ÖRGÜTÜ İLE MÜCADELE EDİYORUZ” 
FETÖ/PDY ile mücadele ve OHAL süresi ile ilgili de konuşan Ayhan Gider, “Dünyada bir başka örneği olmayan bir terör örgütü ile mücadele ediyoruz. Bu öyle bir örgüt ki kendi istihbarat yapılanması bile var. Bugün kahramanlık gösterdiği için madalya verdiğiniz kişi bir süre sonra çıkış FETÖ’cü olduğunu açıklıyor. Tek hedefi devlet olan bir örgütten bahsediyoruz. Dolayısıyla böyle bir yapı ile herkes mücadele eder. Herkes mücadele etmek zorundadır. İleride bu yapılanmaya yönelik bilimsel çalışmalar yapılacaktır, muhakkak ki yapılan, yapılmayanlar ile ilgili eleştiriler de olacaktır. CHP eleştiriyor dün biz eleştiriyorduk, siz sahip çıkıyordunuz diyerek. Siz o gün tüm dini yapılara eleştiri yapıyordunuz. CHP’nin şuan ki tavrı ortadadır. Ben gidip kendimi onların kanallarının kapısına kilitlemedim. Şu an tüm birimlerimiz etkili bir şekilde mücadeleye devam ediyor. Komisyonlar kuruldu” dedi.
 “SAĞIR SULTAN BİLE BİLİYOR!”
Milletvekili Ayhan Gider’e AK Parti İl Kongresinde yaptığı konuşma ve önceki gün Belediye Meclis Toplantısında gündeme gelen “Belediye imkânları CHP kongresinde kullanıldı” sözlerine Başkan Gökhan’ın savcılığın yolunu göstermesine de cevap geldi. Gider, “Belediye imkânlarının CHP kongresinde kullandırıldığı iddialarını sağır sultan bile biliyor. Dün neden aklına gelmiş savcılığa gitmek? İl Başkanı söylediğinde neden gitmemiş? Gündemde o kadar yer alınca mı aklına gelmiş? Savcılık, valilik bunları boş versin, kullanmasın Çanakkale halkı rahat etsin. Ülgür Gökhan başkanla tabii ki ortak mesaimiz oldu, birçok projede birlikte çalıştık. Bizim söylediğimiz o değildir. Bizim söylediğimiz; maalesef başkanın ilk gündemi parti içi meseleler. Bu yeni bir şey değil. Çanakkale’nin gündemine gelen konular sürekli parti içi meseleler, başka partilerle uğraşmak ondan vakit kalırsa da belediye işlerine bakmak. Bu bizi cidden rahatsız ediyor ve kongrede neler yaşandığını da; Ülgür Başkan eski siyasetçidir, eleştirilere çabuk sinirlenmez. Ama bu konu gündeme getirildiğinde nasıl çıldırdığını, kendinden geçtiğini hepimiz biliyoruz. Bir özür dilese konu kapanacak ama hırs var ya hırs, berbat bir şeydir” diyerek cevap verdi.
“EN ÇOK KEPEZ İLÇE OLMAYI HAK EDİYOR”
Kepez’in ilçe olma konusu gündeme geldiğinden beri AK Parti ve Kepez Belediyesi arasında yaşanan gerilim ve ilçe olma konusuna ilişkin ismi geçen Küçükkuyu, Evreşe, Karabiga gibi yerlerin yanında Kepez’in durumu sorulduğunda ise AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, “En çok Kepez ilçe olmayı hak ediyor. AK Parti’nin ilçe olma konusuyla ilgili uygulamalarına bakarsanız, her konuyla ilgili genel kriterler belirlenir. Kişisel olarak bakacak olursanız Merkez ilçe olarak ikiye bölünecek olursa, en çok ilçe olmayı hak eden Kepez’dir. Bir de Küçükkuyu olabilir” dedi.

PAYLAŞ