Çanakkale’yi Dünyaya Açmak

Çanakkale’yi Dünyaya Açmak

20/12/2014

AK Parti, CHP, MHP tüm partilerde ciddi bir enflasyon yaşanıyor, 4 milletvekili çıkaracak Çanakkalede toplam aday adayı sayısı 50nin üzerinde, iktidar partisinde aday adayı sayısı ise 30 civarında. Olsun tabi bu kadar aday adayının olmasında “bereket” vardır. Aday adaylarından Çanakkale çok ekmek yiyeceğe benziyor.

            Propagandalarında yoğun şekilde sosyal medyayı kullanan, henüz adaylığını resmi olarak açıklamamış olan “facebook adaylarına” ziyaret fotoğraflarınız hadi neyse de, bari iadeyi ziyaret fotoğraflarını koymayın canım çok medyatik olmak iyi değildir diyeyim, onlar mesajımı almış olurlar zaten.

            Parti ayırt etmeksizin tüm aday adaylarına bir öneride bulunmak istiyorum. Seçim aracı olarak muhakak çeşitli söylemler geliştireceksiniz ve Çanakkaleyi hakettiği yere ulaştıracağız diyeceksiniz, bunda şüphe yok. Bunların dışında “Çanakkaleyi dünyaya açacağım” yönünde bir söylem geliştirmeniz, emin olun çok şey katabilir bu şehre ve size.Çanakkale, Türkiyede zaten çok ayrı bir yere sahip, gerçi o sahipliğinin karşılığını halen daha göremiyor ama neyse...

            Aday adaylarımız, vizyonlarının el verdiğince, Çanakkalenin bir dünya şehri olması konusunda söylemler geliştirmeli ve “doğru kişilerlerle fotoğraflar” vermelidirler. Emin olun bu söylemler aday adaylığından, aday olmanıza bir köprü olacaktır.          

Çanakkaleyi dünyaya açmak demek,  belediyemizin yaptığı gibi Avrupada adını daha önce hiç duymadığımız bir şehri kardeş şehir ilan edip, karşılıklı olarak arada sırada “çay, kahve içmeye” gitmeye demek değildir. Öncelikle kardeş şehir ilan edeceğimiz potansiyeli yüksek şehirler bulmak ve buralarla çok üst seviyede kültürel ve ticari faaliyetler gerçekleştirmek, şehrin maddi, manevi bu kardeşliği hissetmesi demektir, Çanakkaleyi dünyaya açmak.

Mesela aday adaylarımızdan birisi, “ben Obamayı Çanakkaleye getireceğim kardeşim” derse buna sevinirim, biraz fazla atmış olur diyebilirsiniz ama altını doldurduktan sonra atmasında sıkınıt yok. Siyasette yapacağın vaatler değil, yapamayacağın vaatler akılda kalır.

AK Parti ve CHP bu seçimlerde yeni yüzler ekleyecek listesine. AK Partide üç dönem kuralından dolayı yeniden aday olamayacak Mehmet Daniş yerine yeni bir isim. CHPde ise bir daha değil vekillik, teşkilatlarda bile zor yer bulacak Ali Sarıbaş yerine yeni bir isim gelecek. CHP için bu durum çok ama çok hayırlı olacak. Çünkü Sayın Sarıbaş tesadüfen vekil seçilmiş gibi ve vekilliği soru önergesi vermek zannediyor. Ama öyle olmadığını önümüzdeki dönemde görecek, bundan şüphe yok. Teşkilatta, parti tabanı da Sayın Sarıbaşı göndermek için gün sayıyor.

2015 geldi geliyor, al şurada iki haftadan az bir süre kaldı. Elimizde ne mi var? ÇOMÜde 1 Milyon Kitaba sahip bir Kitap Sarayı, ÇTSO Games Of Troy Parkuru ve Su Perdesi...söze gerek yok sanırım.

Haftalaradır işlediğimiz AKFA dosyası Belediye Başkanı Ülgür Gökhanın yasal hakkı olan olağanüstü meclisi toplamasıyla “tatlıya” bağlandı ve oy birliğiyle proje komisyona kamuoyu ve yasalara aykırı olmayacak şekilde yeniden düzenlenemesi için havale edildi. Bu birlik tablosu çok güzeldi, umarım bu kadar kavgaya sebep olan projenin yeni hali kimsenin itiraz etmeyeceği ve meclisten oy birliğiyle çıkacak bir hal alır.