Çanakkale’nin Artık Doğa’sı Var

Çanakkale’nin Artık Doğa’sı Var

04/07/2015

Hayattaki en kıymetli yatırım insana yapılandır. Bugünlerde şehrimizde insan için yapılan çok önemli bir yatırımın temelleri atılıyor. Hem de yıllarıdır Çanakkaleye emek vermiş marka olmuş isimlerce. Çocuk doktoru Zafer Tuna Taşı tanırsınız, Zafer hoca kendisi gibi heyecanlı ortağıyla 20 milyon Türk liranın üzerinden bir yatırımla eğitimde marka olmuş Doğa Kolejini Çanakkaleye kazandırıyor. Büyük cesaret ve emek isteyen bu yatırım yeni eğitim-öğretim yılında hizmete girmiş olacak. Ana okulundan, liseye kadar nitelikli eğitim veren çok önemli bir marka artık Çanakkalede. Kolej 140 kişilik nitelikli bir istihdam sağlayarak şehrin ekonomisine de önemli ölçüde katkıda bulunacak. Ayrıca kolej şehirde sürekli olarak birçok sosyal sorumluluk projesinin içinde de yer alacak. İlk olarak Kepezde bir anaokulu yapılarak hibe edilmesi, hasta ve engelliler için özel bir araç hibe edilmesi ve program dahilinde belirlenen okulların depreme karşı güçlendirilmesi bunlardan sadece bir kaçı... Okulun ücretlerinin ise diğer özel okullardan çok bir farkı olmadığını söylemek isterim.

Doğa Kolejinin nasıl bir eğitim sistemi olduğuna dair geçtiğimiz gün bir toplantı düzenlendi ve toplantıda beni en çok etkileyen kısımları not aldım, bunları sizinle paylaşmak isterim.

Doğa Kolejini diğer okullardan ayıran en temel özelliği eğitimde klasik kalıpları yıkarak, modern, vizyoner, kendine özgü oluşturduğu eğitim modellerine sahip olması. Doğa Kolejinde çocuklar her şeyi dünyanın en iyi öğretmeninden, doğanın kendisinden öğreniyorlar. Doğayı temel alarak geliştirilen eğitim konsepti klasik kalıpları yıkarak eğitimde ‘yaparak ve yaşayarak öğrenme anlayışını benimsiyor. Doğa Koleji, öğrencilerini sadece akademik anlamda değil her alanda geliştiriyor ve hayata hazırlıyor. Doğa Konseptli Eğitim Modeli, ortaokulda SOESe dönüşüyor. 5inci, 7nci ve 8inci sınıflar için geliştirilen SOES ‘Eğitim Koçluğu sistemin temelini oluşturuyor. Ölçülebilir, değerlendirilebilir ve sürdürülebilir bir eğitimle birlikte Doğa Koleji öğrencileri, akademik derslerin yanı sıra SOES dersleri için de karne alıyor. Bunlar da sırasıyla şöyle: Ölçme Değerlendirme Karnesi, Yabancı Dil Karnesi, SOES Ders Karnesi ve Deneme Sınavı Karnesi. SOES ile öğrenciler Doğa Anadolu Liselerinde uygulanan bir MBA programı olan t-MBA modeline hazırlanıyor. t-MBA Doğa Koleji tarafından geliştirilen ve Dünya Akreditasyon Merkezi EdExcel tarafından onaylanan bir sistem. Öğrenciler bu sistemle dünyanın hemen her yerinde geçerli bir diploma alıyor. Master business program olan MBA lise düzeyinde uygulandığı modelin içeriği ise akademisyenler ve öğrencilerle birlikte oluşturuldu ve öğrencilerin bilgi seviyesine göre 12 MBA dersinin kitabı tekrar yazıldı. Doğa Kolejinin tüm kampüslerinde t-MBA Öğrenci Meclisleri bulunuyor. Bu meclisler t-MBAin temelini oluşturuyor. Okuldaki tüm süreçlerin yönetimi öğrenci meclisinin organizasyonuyla gerçekleşiyor. Yönetim yapısı, meclis başkanı, yürütme kurulu ve temsilciler meclisinden meydana gelen öğrenci meclislerinde öğrenciler yönetim becerisi, insan ilişkileri konularında yaparak, yaşayarak deneyim elde ediyorlar. Bunlara ek olarak okullarda İngilizce eğitimi anaokulundan başlayarak veriliyor ve çocuk liseye geldiğinde TOEFL düzeyinde İngilizce konuşabiliyor.