Çanakkale’nin 100 Milyonluk Sorunu!

Çanakkale’nin 100 Milyonluk Sorunu!

03/11/2017

Çanakkale hızla büyüyor, fakat bu büyüme ile eşdeğer bir gelişme olmadığı için her gün onlarca sorunla karşılaşıyoruz. Sorunların yüzde doksan dokuzunun sebebi  ise büyümeye ayak uyduramayan yerel yönetimdir.

Şehirde herkes otopark yeri bulamamaktan şikayetçi oysa ki milyonlarca lira ödeyerek aldığınız evlerinizin eğer bir otoparkı yoksa bunu da sebebi de belediyedir… Çünkü belediye müteahhitte diyor ki binanın altına otopark yapmaz isen  bana parasını vereceksin ben o sokağa otopark yapacağım? Peki oturduğunuz sokaklarda otopark var mı? Açıkçası bu durum hem müteahhittin hem de belediyenin işine geliyor, bir binanın altına otopark yapmanın maliyeti 500 bin lirayı bulurken, müteahhit 50 bin lira belediyeye otopark parası vererek bu “soruna” çözüm buluyor! Ülgür Gökhan yönetimindeki CHP’li belediye şehirdeki sorunların hemen hepsine işte yukardaki anlattığım gibi “çözümler” buluyor! 

Belediyenin sorunlara nasıl çözüm bulduğuna dair bir fikriniz olması açısından yukardaki örneği verdim. Şimdi gelelim son günlerin en “büyük” sorununa yeni devlet hastanesi. Şehre 100 milyonun üzerinde bir para harcanarak kazandırılan bu dev sağlık yatırımı bir anda şehrin en önemli sorunu haline geldi. Vatandaşlar merkezde olan hastanenin şehrin dışı denilebilecek bir noktaya taşınmasından dolayı şikayetçi, haklıdırlar eleştirileri başımız üstünedir. Gönül isterdi ki, o tarıma ait olan oradaki arazi ile beraber mevcut yerinde bir hastane binası yapılsın fakat bürokrasi ve siyaseten meselenin üzerine yeteri kadar düşülmemesi bu sonucu doğurdu. Bu hastane meselesi 2012’nin gündemi..!

Şimdi bu noktaya geldikten sonra halen daha hastanenin yerinin tartışılmasının bir fayda sağlamayacağını düşünüyorum. Ayrıca bir soru sormak isterim, otogar da şehrin dışına taşındığında da benzer sıkıntılar yaşanmıştı iki seneye ancak alıştık. Tamam otogar ile hastane mahiyeti bakımından farklı ama sonuç itibariyle “yoksulluk kırk gün” buna da alışırız. Önemli olan alışılıncaya kadar geçen sürede sorunlara el birliğiyle nasıl çözüm buluruz.

Hastane açılmadan önce yoluyla gündeme gelmişti, CHP’li Kepez Belediye Başkanı Mutan, yolu param yok 2018’e ancak yaparım demişti, neyse kamuoyu baskısı en azından bu yolun hastane açılmadan yapılmasına vesile oldu. Mutan bir de o bölgeye otobüs durakları ve trafik ışıklandırmalarını da bir an önce yaparsa Kepez Belediyesi kendine düşen sorumluluğu yerine tamamıyla getirmiş olacak.

Geçtiğimiz akşam 21.00 saatlerinde yeni devlet hastanesine gittim. Gündüz gördük bir de akşam görelim diye. İçeri girdim gezdim, her şey yolunda. Hastane yönetimi kantin ihalesinin yapılarak önümüzdeki günlerde hizmete gireceğini söyledi. Su sebilleri hemen her tarafa konulmuş, kantin açılıncaya kadarda Kızılay hemen acilin önüne o güzel aracını çekerek vatandaşlarımıza çay ikramı yapabilir. Kızılay başkanımız Mehmet Kaplan hocamın bu güzelliği yapacağından şüphem yok.

Hastane kapısından çıktım, aracıma bindim. Baktım hastanenin önündeki köşede bir çift bekliyor, yanlarına gittim. İyi akşamlar, geçmiş olsun otobüs mü bekliyorsunuz diye sordum, evet dediler. Buyurun sizi gideceğiniz yere götüreyim dedim, kırmadılar beni, havaalanı tarafından oturuyorlarmış. Tanışma faslını geçtikten  sonra, sordum hemen geçmiş olsun neyiniz var, 45 yaşındaki çifte, hanımefendi bileğini incitmiş. ÖSEM’de yemek hanede çalıyormuşlar karı koca, peki nasıldı hastane diye sordum. Vallahi çok iyiydi, acile girdik, kayıt yaptırdık, şikayetimizi söyledik, film çektiler, doktor çok iyi ilgilendi, elimi yarımı alçıya aldı, ilaç yazdı, yarın polikliniğe gelin uzman doktor da görsün dedi. Hastanede bu işleri yapmanız ne kadar sürdü diye sordum, tam 20 dakikada hallettik işimizi, Allah razı olsun çok güzel, çok büyük hastane olmuş ama işimizi 20 dakikaya hallettik, çıktık kapının önüne soğukta dakikalardır otobüs bekliyoruz.

İşte meselenin özeti de tam olarak budur. Devlet 100 milyonun üzerinde bir yatırım yapıyor, Toplamda 2 bin kişilik kadroyla hizmet üretiyor ama yerel yönetim bir otobüs sorununu dahi çözemiyor. Hastanenin açılacağı gün belliyken daha geçtiğimiz gün açıklama yaptılar. Eski devlet hastanesinin önünden, yeni devlet hastanesinin önüne ring hattı koymuşlar. Hatlarda düzenleme yapmışlar… Ve bu düzenlemeye rağmen halen daha aksamalar var, halen daha insanlar soğukta dakikalarca otobüs bekliyorlar. Yerel yönetim üzerine düşeni layığıyla  yapsa hem merkezden hastaneye, hem de hastaneden merkeze ulaşım sorun olmazdı. Şimdi biz bu aksamaları, iş yapmayan zihniyeti yazınca belediye ve Ülgür düşmanı oluyoruz… Varsın olalım, onlar işlerini doğru yapıncaya kadar biz de yazacağız…! Düşünsenize şehrinize devasa bir hastane yatırımı yapılmış, siz bu şehrin belediye başkanı olarak gidip o hastaneyi gezmemişsiniz bile işte bu kafa şehre hizmet edecek de  biz de göreceğiz..!

Son olarak, AK Parti hükümetleri vatandaşın ihtiyacı olan ne varsa yapar, geçtiğimiz 15 yıl bize bunu göstermiştir. Eski SSK hastanesinin olduğu bölgede yani Esenler bölgesi de hızla gelişiyor, Karacaören’e kadar gidiyor. Önümüzdeki yıllarda bu bölgeye de 5 yıldızlı bir hastane yapılacağını bugünden görmek mümkün. Çanakkale merkezde de  iyi bir poliklinik hizmeti veren sağlık merkezi de kuruldu mu, şehrin sağlık hizmetleriyle olan sorunlarının büyük ölçüde halledileceğini düşünüyorum. Çanakkale’ye düşen ise bu yatırımlara sahip çıkmak ve artık iş yapmayan, heyecanı olmayan, bu yerel yöneticilere prim vermemektir…! İşte o zaman bugün yaşanan bir çok sorun yaşanmayacak, Çanakkale daha yaşanabilir bir kent olacaktır…