Çanakkale’de 1 Kasıma Doğru

Çanakkale’de 1 Kasıma Doğru

03/10/2015

AK Parti Çanakkalede liderliği “geçici” bir süreliğine kaybetti, 7 Haziran seçimlerinde CHP birinci parti oldu ve 2 milletvekili çıkardı, MHPde doğru aday göstermesiyle çok bir şey yapmasına gerek kalmadan 1 milletvekili çıkardı ve sonuç CHP 2, AK Parti 1 ve MHP 1 vekil olarak yansıdı.

CHPnin Adayları Biz Oynamıyoruz Dedi

CHPde 7 Haziranda ön seçimle sandıktan çıkan sonuçlara riayet gösterdi ve 1 Kasımda da aynı listeyle seçime gitmek istedi birinci ve ikinci sıra adayları aynı kalmak kaydıyla üçüncü ve dördüncü sıradaki adaylar da değişikliğe gidildi. Daha doğrusu CHPnin üçüncü ve dördüncü sırasındaki adaylar bir önceki ön seçim sonuçlarıyla liste çıkarılmasına tepki göstererek “biz oynamıyoruz, bizi listeye koymayın” dedikleri için listeye yama yapıldı.  CHPde çok bir heyecan yok aslında çünkü 1.sıra adayları kesin olarak mecliste 2.sıra adayı da çarşıda, pazarda insani ilişkileriyle 1 Kasımda yeniden sandıktan çıkabileceğini düşündüğü için ekstra bir çalışma içinde bulunmuyor. Fakat siyaset 2 kere 2nin her zaman dört etmediği bir matematik işlemi, o yüzden CHPli adayların ve teşkilatın bu denli rahat davranması 1 Kasımda onlara büyük sürprizler yapabilir. AK Parti aday adaylarından Mücahid Demir bu konuda önemli tespitlerde bulunmuş, Demir diyor ki;  7 Haziran sonrası fotoğrafı hep CHP üzerinden konuştuk. Çünkü CHP tarihi bir zafer elde etti. Ancak bu zafer onları büyük bir şımarıklığa ve siyasi bir intihara sürükledi. Biraz matematik, biraz sandık bilen, teşkilatları bilen biri Ak Partinin 1 Kasımda alacağı oyun 145 bin civarında olabileceğini az çok tahmin eder. Bahsettiğim gibi CHPdeki siyasi şımarıklık sandığa mutlaka yansıyacaktır. 135 bin oyun en az 10 bini sandığa gitmeyecektir” Demirin söyledikleri çok önemli, siyaset şımarıklığı kaldırmıyor, bakınız AK Parti Güneydoğuda ve bazı şehirlerde adayların gösterilmesi konusunda şımarıklık yaptı ve sonuç hüsran oldu, bu gerçekler ışığında CHP bu şekilde devam ettiği sürece sandıklar açılırken 7 Hazirandaki kadar rahat olmayacaktır.

MHP Bu Seçimin En Rahat Partisi

MHP bu seçimin en rahat partisi, iktidar olmak gibi bir iddiası olmayan MHP, 80 milletvekiline razı olmuş bir lider tarafından işgal edilmiş bir parti. Çanakkalede ise doğru bir adayla Kürşat Tuna ile önemli bir mesafe kat etti. Daha önceki seçimde ithal adaydan dolayı yaşanan oy kayıplarını geri toplayan Tuna, partisinin Çanakkalede kemikleşmiş 60 bin oyunun üzerine 8 bin oy daha ekleyerek iyi bir sonuç elde etti. Tunaya düşen görev üzerine koyduğu 8 bin oyu AK Partiye kaptırmamak fakat AK Parti göstermiş olduğu 2.sıra adayı Ayhan Gider ile bu oylara talip, söylemler ve eylemlerde bu yönde ilerliyor, açıkçası bu iki aday arasında gözükmeyen kıyasıya bir rekabet söz konusu. MHPden alınan her oy AK Partiyi 2 milletvekiline o kadar yaklaştıracak.

Turanın İşi Bu Seçimde Daha Kolay

AK Parti ise bu seçimin yine en heyecan uyandıran partisi oldu, aday adaylığı sürecinde 23 aday başvurusu alan parti, ikinci sıra adayının kim olacağıyla konusunda merak uyandırdı. Anketlerin, kamuoyunun desteğini alan güçlü bir liste çıkaran AK Parti, Bülent Turan, Ayhan Gideri Jülide İskenderoğlu ve Mehmet Özkunaz ile sahaya çıktı. AK Parti Turan önderliğinde oylarını artırarak yeniden birinci parti olma ve ikinci vekili çıkarma konusunda kararlı bir duruş sergiliyor. Turanın işi bu seçimde öncesine göre daha kolay, çünkü bu süreçte  il genelinde tüm teşkilatları tek vücut haline getirmeyi başardı ve Çanakkalenin önümüzdeki dönem siyasetinin nasıl şekilleneceğine dair umut verdi önemli ölçüde kabul gördü. Turan ilde şu anda %80 bilinirliği olan önemli bir siyasetçi, Ankara ayağı ve İstanbul bağlantılarının güçlü olmasının meyvesini şu 6 ayda Çanakkale fazlasıyla tattı.

Anketler ve Kamuoyu Yoklamalarında Açık Ara Birinci Çıkan Gider İddialı Bir İsim

Ayhan Gider ismi de AK Partide aynı şekilde heyecan yaratan ve karşılığı olan bir isim yapılan anketler ve kamuoyu yoklamalarında açık ara birinci çıkan Gider iddialı bir isim. Biga bölgesinin seçilebilecek yerden gösterilen tek adayı. Gider İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği yaptığı süre boyunca görevini özveriyle yaparak, insana dokunmuş ve takdir kazanmış bir isim. Ayhan Gider sadece AK Parti çevresinde değil, CHP ve önemli ölçüde MHP seçmenine de hitap eden etkili isim, sırf Ayhan Gider olduğu için AK Partiye oy verecek CHPli ve MHPli seçmenlerin sayısı bir hayli fazla, bu avantajla AK Parti ikinci vekili çok zorlayacak ve gözüken tabloda il genelinde birinci partiyle ikinci parti arasında sadece bir kaç binlik fark olacak. 

Özkurnaz Listenin Süsü Değil

Çanakkalede seçime girecek partilerin göstermiş olduğu adaylardan en stratejik olanı AK Partide o isim Mehmet Özkurnaz. Partilerin son sıra adayları genelde süs olsun diye konulur ama bu listede durum çok farklı. Özkurnaz AK Partiye Danişin transfer ettiği bir isim ve sol cenahtan, sağa geçmiş yarım ve hayvancılığın içinden gelen aynı zamanda KÖY-KOOP Genel Başkanlığı sebebiyle de sektörün yakından tanıdığı bir isim. Aday adaylığı sürecinde kendisini desteklettiği gazetelerin yazdığına göre “soldan oy alabilecek tek isim” buna katılıyorum, Özkurnazın abisi CHPden İntepe Belediye Başkanlığı yapmış bir isim aile içi destekle ve özverisiyle, Özkurnaz AK Partiye CHPden en az 5 bin oy getirmeli. O yüzden Özkurnaza parti farklı bir program çizmeli ve farklı bir seçim çalışması gütmeli, Özkurnaz CHPye en fazla oy çıkan köyleri gezmeli, solcu STKları gezmeli kısacası 1 Kasıma kadar karşı mahallede yatıp kalkmalı.