Çanakkale Ticaret Ve Sanayi Odası Daha Çocuk Büyümesi Lazım!

Çanakkale Ticaret Ve Sanayi Odası Daha Çocuk Büyümesi Lazım!

16/04/2018

Merakla beklenen Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri yapıldı. İsmi geçen üç başkan adayı vardı Selçuk Semizoğlu, Erdal Akarsu, Mustafa Kansu belki başka isimlerde olabilirdi fakat o isimler meclis oluştuktan sonra ortaya çıkacak tablodan sonra başkan adaylıklarını açıklayacaklardı. Ama seçimlerde öyle bir olay oldu ki, kimse değil başkanlık açıklamak meclise girebildiğine şükretti. Beklenen şuydu akaryakıt komitesinden aday olan Erdal Akarsu ve Mustafa Kansu isimlerden birinin listesi meclise girecekti, sandığa oy kullanmaya gidenlerin önünde iki liste vardı zaten fakat otuza yakın isim ceplerinde üçüncü bir liste getirmişlerdi sandığa o listeyi attılar, üstüne bir de Akarsu ve Kansu’nun listesindeki çiziklerde eklenince ne Akarsu ne de Kansu meclise girebildiler. Meclise giremeyince de başkanlık gibi bir iddiaları da kalmadı! Bu komiteye çok büyük bir operasyon çekilmişti, odada herkes adeta şok yaşamıştı.Erdal Akarsu’ya seçimden önce şöyle demiştim, “bu tabloda işiniz zor, Kansu ile tek liste çıksaydınız işiniz kolay olurdu.” Ben söyledim aslında ama o kabul etmedi yapacak bir şey yok hayırlısı bakacağız artık. Eğer o birleşme olup tek liste çıkılsaydı belki bugün Akarsu da, Kansu da mecliste olacaktı. 

Seçimin yapıldığı salonda gittiğimde Selçuk Semizoğlu’na, “şimdiden hayırlı olsun Abdullah Deniz’in de desteğiyle işi bitirmişsiniz belli” dediğimde, “tarlada izi olmayanın, harmanda yüzü olmaz bugün bizim için öyle bir gün işte…” demişti.  Ortaya çıkan tablo sonrası komitesinde karşısında aday olmayan ve tek liste ile seçime giren Selçuk Semizoğlu’nun başkanlık için de karşısında artık kimse yoktu, ne diyelim hayırlı olsun.

Seçimdeki bir diğer süperiz ise Davut Doğan’ın aday olduğu yirmi nolu komitede yaşandı.Seçimin yapıldığı salonda sandık başında durup gelenleri karşılayan ellerini sıkan Davut Doğan Doğan ile görüştüğümde şöyle söyledi, “Çanakkale bizim için çok önemli, şehrin iş dünyasıyla ilgili dönem dönem önerilerimiz, eleştirilerimiz oluyor. Bu söylemlerimizden sonrasında, dışardan konuşması kolay gel gir meclise burada konuş diyorlardı ben de açıkçası onca işime, yoğunluğuma rağmen bu seçim sürecine dahil oldum. Çanakkale için vizyonumuzu, ilişkilerimizi paylaşmak, Çanakkale’nin Ticaret ve Sanayi Odasında fikirlerimizi dile getirmek için buradayım, üyelerimiz takdir ederse bu meclise gireceğiz. Gelip oyumu kullanıp gidebilirdim ama burada seçimin sonuna kadar bekleyeceğim. Ben üzerime düşeni yapayım meclise gireriz girmeyiz artık o meclis üyelerimizin takdiri ama ben aday olmakla, bugün sabahtan beri burada olmakla üzerime düşeni yaptığıma inanıyorum, Çanakkale’mize hayırlı olsun.” Fakat bu komitede süperiz yaşandı Davut Doğan’ın olduğu liste meclise giremedi. Neden diye sorup soruşturduğumda ise Davut Doğan’ın bu seçim sürecinde yanında poz veren ve onun adına oy isteyen kredisi bitmiş birkaç vasat adamın bu sonu hazırladığı dillendirildi.Ben açıkçası Davut Doğan gibi bir ismin meclise girmesini isterdim. Bu çapta iş yapan ve Çanakkale’yi Doğtaş markasıyla Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanında temsil eden bir ismin Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odasına katacağı çok şey olabilirdi. 

Şimdi bizim çok önemsediğimiz kıran kırana mücadele ettiğimiz bu seçimler sonrası ortaya çıkan tablo karşısında şunları sorduğumda aslında ÇTSO seçimlerinin dünden bugüne neden hep bir elin parmaklarını geçmeyen kimseler tarafından yönetildiğini hatta manipüle ettiğini ortaya koyacaktır. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odasının 7 bine yakın üyesi var. Hadi biz buna 5 bin diyelim, bir firmanın birkaç şirketi olabiliyor. Bu 5 işletmenin acaba kaçında CEO, Genel Müdür gibi pozisyonu olan şirket var? Kaç firmamız yurt dışına ihracat yapıyor? 5 bin üyeli odanın kaç tane sanayicisi var? Yanında 100’ün üzerinde adam çalıştıran firma sayısı kaç?  Bu soruların cevapları ne zaman tatmin edici bir hal alırsa Çanakkale Ticaret odasının vizyonu da misyonu da işte o zaman bambaşka bir hal alır. Yani Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası daha çocuk büyümesi lazım…! O yüzden seçimlerde liste savaşlarının, entrikaların yaşanması gayet doğal… Küçük esnaf kendi arasında bir seçim yaptı işte çok da büyütmemek lazım… Son bir şey daha, ÇTSO'nun bugün ki meclisine bakın, bir de 15 yıl önceki meclisine arada bir kıyaslama yapın orada da çok cevap bulacaksınız...