Çanakkale Doğa Koleji, ÇOMÜ Ortak Projesine Büyük Ödül

Çanakkale Doğa Koleji’nin başvurusunu yaptığı ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Biyoloji Bölümü ile iş birliği içinde olduğu ‘Doğa ve Doğa Okulları El Ele Geleceğe’ isimli proje The Quarry Life Award yarışmasında sosyal fayda kategorisinde en iyi 3 proje arasında seçilerek finale kaldı ve Dünya’daki diğer sosyal fayda kategorisindeki projeler arasında Türkiye’yi temsil etmeye hak kazandı. Projede Ekoloji Öğretmeni Emine İnci Balkan yürütücü, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğretmenleri Dr. Eray Bozyel araştırmacı ve Prof. Dr. Ahmet Gönüz danışman olarak yer aldı.

HeidelbergCement, yerel flora ve faunanın çeşitliliğini artırarak maden çıkarma sırasında ve sonrasında biyoçeşitliliği yönetmeye kararlı. Biyoçeşitlilik Proje Yarışması, HeidelbergCement tarafından önerilen bir bilimsel ve eğitim yarışması. Yarışma her iki yılda bir gerçekleşiyor ve ulusal ve uluslararası düzeyde eşzamanlı olarak yürütülüyor. Amacı, madencilik alanlarının organik değeri hakkında farkındalık yaratmak ve  bunu daha fazla geliştirmek için yeni yollar bulmaktır.

Biyoçeşitlilik proje yarışması Dünaya’da 4, Türkiye de ise 3. kez düzenlendi  ve  1100'den fazla proje teklifi sunuldu.

4’üncü Biyoçeşitlilik Proje Yarışması (2018)’de biz ne yapıyoruz?

Proje hakkında bilgiler veren Çanakkale Doğa Koleji Ekoloji Öğretmeni Emine İnci Balkan şunları söyledi; “Dünya'nın geleceği olan çocuklarımıza 'doğayı sevdirmek, birebir dokunarak ve gözlemleyerek doğayı öğretmek, geleceğe yapılan en büyük yatırımdır' düşüncesiyle Çanakkale Doğa Koleji öğrenci ve öğretmenleri ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) öğretmenlerinin işbirliğiyle hazırlanan projede Bozalan Kil Ocağı ve çevresi gezilecek. Bitki ve hayvan çeşitlerinin gözlenmesi sağlanacak ve belirlenen uygulama alanına bitki tohum ve fide ekimi yapılacak. Gerek Bozalan Kil Ocağı ve çevresinde gözlemlenen bitki türlerinden yola çıkarak, gerekse literatür araştırmaları sonucunda üç ana başlıkta yer alan bitki türleri belirlenecek. Bunlar; tıbbi bitki, ekonomik bitki ve yem bitkisidir. Bu özelliğine sahip bir veya birden çok bitki tohumu veya fidesi uygulama alanına ekilecektir. Uygulama alanında gerçekleştirilen ekim faaliyetleriyle eş zamanlı olarak aynı tür bitki tohum ve fideleri Çanakkale Doğa Koleji Ekoloji bahçesine ekilecektir. Böylece iki farklı alanda bitki türlerinin gelişimleri gözlemlenecektir. Çalışma sonucunda hem ocağın rehabilitasyonu için hem de bölge halkının tarımını yapıp gelir sağlaması için en uygun bitki türleri belirlenerek önerilecektir.”

PAYLAŞ