Bülent Turan’dan, Ülgür Gökhan’a Çanakkale Manifestosu

Bülent Turan’dan, Ülgür Gökhan’a Çanakkale Manifestosu

01/07/2016

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, AK Parti Grup Başkan Vekili, Çanakkale Milletvekili Bülent Turanı makamında ziyaret etti. Şaşılacak bir durum söz konusu değil birisi şehrin belediye başkanı, diğeri şehrin milletvekili ve Ankara siyasetinin çok önemli bir ismi. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, geçtiğimiz dönemde Turan hakkında bazı hoş olmayan söylemlerde bulunmuştu, gerekçe olarak da şehirde ki siyaset dilinin eskisi gibi olmamasını göstermişti. Eskiden kastı anlıyorsunuzdur, açmama gerek yok sanırım! Ne şiş yansın, ne kebap siyaseti…

Başkan Gökhan elinde bir listeye Turanı ziyaret etti ve hizmet noktasında bazı kapıların açılmasını istedi. Bunun somut örneği ise şehrin altyapı hizmetleri ve atık su arıtma projesi için gerekli olan kredinin alınması için bakanlık izin sürecine katkıda bulunmasını istedi. Turan daha önce CHPli Kepez ve Gelibolu belediyelerine verdiği desteklerde olduğu gibi hizmet noktasında parti ayrımı olmaz diyerek 24 saat geçmeden Gökhanın taleplerini yerine getirdi ve bakanlıktan onay çıktı. Ankara bürokrasisinde 24 saatten kısa bir sürede işin çözülmesi çok da karşılaşılan bir durum değil… Onayı; “An itibariyle Bakanlık izni alındı, onaylandı. Şehrimize hayırlı olsun. Bundan sonra görev ve sorumluluk Sayın Başkanda. Ümit ederim en kısa sürede proje Çanakkalelilerimizin hizmetine sunulur”” sözleriyle sosyal medya hesabı üzerinden duyuran Turan, “Mesele Çanakkale İse Gerisi Teferruattır” dedi.

Peki o görüşmede başka hangi konular görüşüldü. Belediye meclis toplantısında Ülgür Gökhan kısmen bahsetti; dedi ki artık yeni bir döneme girdik, bundan sonra her konuda özel kalemlerimiz aracılığıyla görüşeceğiz, irtibatı koparmayacağız, bugüne kadar neden böyle oldu anlamadık. Artık biz Turan ile çok iyiz, ama bu iyi olmamız birilerini rahatsız edecek, iftira atamayacaklar, AK Partili belediye meclis üyeleri de artık dikkatli olsun, yanlış bir çıkışınız olursa valla Turana şikayet ederim dedi. CHPli Ülgür Gökhan söyledi bunları…

Sayın başkan işini yapsın kimsenin ona bir şey söyleyeceği yok. Siyaset yapmaya çalışıp, onu da beceremediği her zaman, pilav siyaseti yaptığı her zaman, Sur kardeşliğini iptal etmediği her zaman, bir gözüyle HDPye, diğer gözüyle CHPye göz kırptığı her zaman AK Partili meclis üyeleri de, şehirdeki partililer de, bu şehrin milliyetçi, muhafazakar vatanseverleri de tepkilerini en sert şekilde göstereceklerdir, unutmasın…

Gökhan belediye meclis toplantısında şöyle bir tablo çizdi, “siyasi olarak Turanla artık yakınız.” Bunu bilinçli olarak yaptı, çünkü bugüne kadar görmediği şekilde etkili bir muhalefet ile karşı karşıya kaldı, bu ziyaretten böylesi ekstra bir tablo çıkararak, kendisine muhalefet edenlere karşı, bir şekilde “defans” yaptı. Lakin Sayın Başkan bilmelidir ki böyle bir “siyasi yakınlık” söz konusu değildir, olmayacaktır da. Çanakkale Belediye Başkanı olarak şehir için yapacağınız her yatırımı vekiller de dahil olmak üzere herkes alkışlar, son olarak mavi bayraklı plajımızda olduğu gibi. Lakin Başkan, dün yaptığı gibi siyasi hatlar yapar ve bu hatalarını kabul etmeyerek siyasi bir şovda bulunursa bugüne kadar görmediği muhalefeti daha etkili şekilde karşısında bulacaktır…

Peki Ülgür Gökhan bunları söyledi de, Bülent Turan o toplantıda neler söyledi? Aslında servis edilen fotoğrafa bakılınca her şey çok net olarak anlaşılıyor, tabi okumasını bilene.

Turan bu görüşmede aslında şehrin hislerine tercüman oldu ve senin, benim söylediklerimizi, söylemek istediklerimizi net bir şekilde Ülgür Gökhana söyledi. Adeta bir Çanakkale manifestosu olan bu sözlere katılmamak mümkün mü?

“Bu şehri ideolojik takıntı ve önyargılara mahkum etmemelisiniz. Şehrimiz hizmetten çok ideolojik çıkışlarla gündem olmakta. Bunun bedelini tüm Çanakkale ödüyor!!!”

Belediye Başkanı olarak sadece kendinize yakın STKlara yardımcı oluyorsunuz, herkese eşit davranılmalısınız. Fevzipaşadaki dergahlar için tahliye uğraşılarınızı duyuyoruz, sakın dokunmayın. Bunu kabul edemeyiz. Ece Ayhan evinde sosyalist okumalar tartışmalar yapılıyorsa başka bir mekanda da farklı görüşlere tahammül edilecektir, edilmelidir”

Sayın Turan ile Sayın Gökhanın fotoğrafını doğru şekilde okumalı ve bundan sonraki süreçte Başkan ve ekibi, yapacağı hizmetleri, güdeceği siyaseti doğru şekilde yürütürse, geçtiğimiz aylardaki gibi “siyasi olarak çaresiz” kalmaz, umarım ve dilerim  doğru şekilde yürütür.