Biraz Saygı !

Biraz Saygı !

25/06/2016

Gökçeada Öğretmen Lisesi müdürlüğü yaptığım yıllardı.O yıllarda,adada aradığınız herşeyi bulabileceğiniz esnaf azdı.Toptancılık yapan,Niko Papatodori adlı bir Rum vatandaşımız vardı.Ada halkının ihtiyacı olan malzemeleri uygun fiyatla temin ederdi. Okulumuzun bir ihtiyacından dolayı,birgün dükkanına uğradım. Ramazan günü idi,oruçluydum. Dükkanına girince,her zamanki gibi kibar,güleryüzlü bir şekilde beni karşıladı. Yine,her zamanki gibi,çay,kahve,çikolata ikramında bulunmak istedi.Ramazan olduğunu,oruçlu olduğumu söyledim. Kıpkırmızı oldu,tam 10 dakika özür diledi.Ağlayacak gibi bir halde,saygısızlık ettiğini tekrarlayıp durdu.

Ama,politika gereği,ama gerçek ! Sahiden mi,yalancıktan mı?! Herşeyin doğrusunu Allahü Teala bilir.Kimsenin kalbini yarıp bakamayız. Gördüğüm,şahit olduğum budur.

Şimdiiii,bir Ortadoks Rum’un gösterdiği saygıyı göstermeyenler,sigarasının dumanını oruçluların yüzüne üfleyenler,açıkta yiyip içip,hiç utanmayanlar......Sizin,Müslümanları boy hedefi yapan,katleden Hristiyan Batı’dan,Kızıl Çin’den,ya da İsrail’den ne farkınız var?! Camileri kundaklayan,Müslümanları yakan,aşağılayan,her türlü kötülüğü yapmaya çalışan ’’İslamafobi hastalarından’’ ne farkınız var?! İnanmayabilirsiniz,hastalık veya başka özürlerle tutmayabilirsiniz.Mason,komünist,ateist,dinsiz,rafizi filan da olabilirsiniz.Bütün bunlar,Müslümanlara hakaret etme,Müslümanların ibadetlerine saygısızlık etme,İslam dinini küçük görme,hafife alma hakkını size vermez. Dini,imanı,Müslümanlığı,doğruluğu,şerefi,mertliği hiç kimseye bırakmayanlar,güm güm atanlar,iş icraata gelince,Allah’ın emir ve yasaklarını uygulamaya gelince ortalıktan toz oluyorlar.Hepimiz askerlik yaptık.Emir-komuta’nın ne olduğunu biliriz.Bir komutanın,bir subayın emrini sorgulayabilir miyiz?!Veya ,verdiği emre sözle,ya da halimizle karşı gelebilir miyiz?! Asla !! Allahü teala’ya ne hakla,ne cür’etle,nasıl meydan okuyoruz?! Cezasını,karşılığını hemen görmediğimiz için mi?!

Bir Müslümanın,Ramazan-ı Şerifte özürsüz oruç tutmaması çok büyük günahtır.Kendi imanına,dinine ihanettir. Ramazan ayına ve oruç tutan Müslümanlara saygısızlık edenin,bu ayda günah işleyenin bütün senesi,haramlarla,günahlarla geçer.Bu ayda açıktan oruç yiyen,bu aya ve bu ayda orucu farz kılan Allahü teala’ya hürmet etmemiş olur.Namaz kılmıyorsa bile,orucunu tutması ve haramlardan kaçınması gerekir. Bir gayr-i müslim,evladını Ramazan günü,oruçlu Müslümanların içinde ekmek yemekten men etmiş,azarlamıştı.Onun bu saygısından dolayı,Cenab-ı Hak ona iman nasip etmiş,İslamla şereflendirmişti. Bu misaller çoktur.Ramazan-ı Şerif ayına hürmet etmeyen,mazeretsiz oruç tutmayan,açıkta oruç yiyen İslamiyyetin namus perdesini yırtmış olur. Bir de ’’Allahın bildiğini kuldan saklamaya ne gerek var’’ diyorlar! Allahü teala,avret mahallimizde ne olduğunu bilmiyor mu?! Neden saklıyor,örtüyoruz? Allahü Teala,gizli gizli ne haltlar ettiğimizi,kimlerle neler yaptığımızı bilmiyor mu,görmüyor mu?Neden ,o anları videoya çekip tüm insanlara seyrettirmiyoruz?Neden saklıyor,saklanıyoruz? Allahın bildiği ve gördüğü her şeyi kullarına da mı göstermek,söylemek lazım? Müslümanların ibadetlerini açıkta yapmalarını tenkid etmek için, ’’İbadet de,kabahat de gizlidir’’ diye ukalalık edenler, açıkta oruç yeme kabahatlerini neden gizlemezler? ’’Allahın bildiğini kuldan neden saklıyalım’’ diyerek,çok büyük terbiyesizlik ediyorlar. Böyle çarpık, ve yanlış bir mantık olabilir mi? ’’Allah biliyor ya,herkes bilsinmiş’’ Akıl fukaraları!!!                                                                              Biz,vazifemizi yapıyoruz,hatırlatıyoruz.Dünya fani,ölüm anidir.Hani,ana-baba,dede-ninelerimiz? Fakat,dinsizlerin ve densizlerin tüm bu menfi hallerine rağmen,biz kendimizi bozmayacağız.’’Herkes kendisine yakışanı yapar ve herkes layığını bulur.’’ İşte,bu sebeple,büyük veli Cüneyd-i Bağdadi Hz.(kuddise sirruh) der ki; ’’Müslüman,temiz toprağa benzer.Temiz toprağa herşey atılır.Ezilir,hakaret görür.Lakin,ondan hep güzel,temiz,faydalı şeyler çıkar.’’

Biraz saygı beyler,biraz saygı ! Allahü teala’ya saygı,Hz. Peygamber’e,İslam dinine,Müslümanlara biraz saygı !!!

Bizden söylemesi !