Binlerce Arap Turist Çanakkale’ye Gelecek!

Binlerce Arap Turist Çanakkale’ye Gelecek!

14/10/2017

Çanakkale geçtiğimiz gün önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptı. TURSAB ve ÇATOD öncülüğünde yapılan toplantının konusu Çanakkale’ye zengin Arap Turistleri nasıl getiririzdi. Orta Doğu Seyahat Acenteleri Derdiği (OTSAD) başkanı Hüseyin Kırk Körfezdeki Arap ülkelerinin potansiyelini anlattı ve Çanakkale’nin eğer değerlendirirse geçen sene 520 bin Arap Turistin ziyaret ettiği Trabzon gibi Bursa gibi çok büyük bir fırsatı yakalayabileceğinin altını tekrar tekrar çizdi.  Ürdün, Kuveyt, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri,  Arabistan ve İran gibi bir çok ülkeden Çanakkale’ye turist gelebileceğini bunun için şehrin turizmcilerinin neler yapması gerektiğini anlatan Kırk, buraya ziyarete gelecek Arap turistlerin aynı zamanda birer işadamı olduklarını, bölgenin aynı zamanda ticari anlamda da büyük fırsatlar yakalayabileceğini söyledi.  Buraya kadar her şey güzel ve heyecan verici.

2 Bin Arap Turist Gelse Çanakkale Halkı Ayaklanır

İşin Çanakkale açısından hassas olan bölümü ise, merkezdeki nüfusu 120 bin olan şehre bırakın 20 bini, 2 bin Arap turist gelse Çanakkale halkı ayaklanır…! Halen daha doğudan gelmiş, Çanakkaleli değil edebiyatı yapan bu şehrin önemli bir kesimi, kordonda gezen Arapları görünce acaba ne yapar? Yalova Restoranda, kordondaki kafede yan masasında Arap turisti gören Çanakkalelilerin tepkisi acaba ne olur? Hepimizi bu tepkilerin aslında ne olacağını biliyoruz! Bu gerçekleri kabul etmesi biraz zorda olsa buna göre hareket etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Eğer Çanakkale’nin nüfusu 500 bin olsa idi böyle bir şey sorun olmazdı ama şehir küçük ve küçük olmanın verdiği huzurdan dolayı haklı olarak küçük kalmak istiyor.

Çanakkale’yi dünyaya açma gibi bir gayret içerisinde olan ve bugüne kadar çok güzel işlere imza atmış olan bu ekibin şehrin bu hassasiyetlerini dikkate almaları gerekmektedir. Yoksa bugüne kadar çok güzel işlere imza atmış bu ekip vatandaş nezdinde önemli bir itibar kaybı yaşayacak ve çok büyük tepkiler alacaktır…!

Arapları Getirelim Derken Elimizdekilerden Olmayalım

Evet Arap turistlerin parası var biz bu pastadan pay alalım ama  nasıl?  Öncelikli olarak Arapları getirelim derken elimizdeki Uzakdoğu, Balkan ve Avrupalı turistlerden olmayalım derim… Çünkü Çanakkale’nin kapasitesi belli. Kolin otelde kalan bir Uzakdoğulu, Avrupalı turist “Araplar burayı da keşfetti” deyip bir daha Çanakkale’ye gelmeyebilir… Keşke Araplara karşı böyle bir ön yargı, böyle bir bakış açısı olmasa ama durum maalesef böyle.. Zaten Araplar da en çok bu durumdan şikayetçiymiş, bize Avrupalı gibi davranın, bizim çocuklarımız Avrupa’da okuyor, hepsi İngilizce biliyor ama maalesef bize farklı gözle bakılıyor diye şikayet ediyorlarmış..

OTSAD başkanı Hüseyin Kırk Arap ülkelerindeki futbol takımlarının kamp yapmalarında bahsetti ve bir futbol takımının 40 kişilik bir ekipten oluştuğunu sadece uçak biletlerinin 170 bin dolar ettiğinden bahsetti. Bu 40 kişilik ekibin sadece bir programında 1 milyon Türk Lirası para bıraktığından bahsetti. Evet işte bizim kovalamamız gereken yer de tam olarak burasıdır.

Çan ve Yenice Büyük Bir Fırsatı Yakalar

Çan, Yenice pilot bölge seçilerek burada özel bir proje uygulanmalı, Araplar yeşili, doğayı seviyor ve istiyorlar. Çan ve Yenice bu anlamda ihtiyaca fazlasıyla cevap verecektir. Bize düşen ise buradaki alt yapıyı hazırlamaktır… OTSAD başkanı Hüseyin Kırk, “siz bana futbol takımları için saha ve onların kalacağı, otel imkanını sağlayın ben buraya futbol takımlarını getirim” dedi…Eğer biz bu nu sağlarsak Çanakkale işte o zaman çok önemli ve büyük bir fırsatı yakalamış olur… Böylesi bir projeye ellerinde otel ve saha imkanı olan Çan Belediye Başkanımız Abdurrahman Kuzu, Yenice Belediye Başkanımız Veysel Acar çok sıcak bakar. Bize düşen bunu koşturmaktır.