Belediyenin Kira Gelirleri

Gelelim diğer konuya; Çanakkale Belediyesinin 202 adet işyeri, 47 adet meskeni, 393 adet arsası, 19 adet arazisi, 185 adet binası olmak üzere 597 adet taşınmazı bulunmaktadır. Gerçek sahibi Çanakkale Halkı olan bu taşınmazların tamamı detaylarıyla(aylık ne kadar kira ödediğine dair) öncelikli olarak Çanakkale Belediyesinin sitesinde yer almalıdır. Bu konuda hemen yarın adım atılacağını düşünüyorum, çünkü Çanakkale Belediyesinde “şeffaf belediyecilik” bir ilkedir.

Belediyenin Kira Gelirleri

 


Kerem İriç

 


Geçtiğimiz hafta kaleme aldığım “Belediyenin Çiftliği” başlıklı yazıdan dolayı , mail, telefon, mesaj ile ulaşan onlarca kişi oldu.  Konunun muhataplarından herhangi bir açıklama yapıl(a)mamış  olması yazdıklarımın doğruluğunu bir kez daha ispatlamış oldu.  

Ne demiştim; Çanakkale Belediyesinin iktisadi işletmesi olan Hizmet Grupları AŞ., Çanakkale Belediyesine; Golf Çay Bahçesi için aylık 1.050 TL kira ödüyor, 23 kişi çalıştırıyor, Özgürlük Parkı için 1.050 TL kira ödüyor 16 kişi çalıştırıyor, Türkan Saylan Sosyal Tesisleri için 900 TL kira ödüyor 11 kişi çalıştırıyor ve bu işletmelerin zarar ettiği iddia ediliyor. Buraların zarar etmesinin matematikle izahının zor olduğunu söylemiştim. Durumu matematikle izah edemeyenler, köşelerinde, felsefeyle izah etmeye çalışmışlar..!

Gelelim diğer konuya; Çanakkale Belediyesinin 202 adet işyeri, 47 adet meskeni, 393 adet arsası, 19 adet arazisi, 185 adet binası olmak üzere 597 adet taşınmazı bulunmaktadır. Gerçek sahibi Çanakkale Halkı olan bu taşınmazların tamamı detaylarıyla(aylık ne kadar kira ödediğine dair) öncelikli olarak Çanakkale Belediyesinin sitesinde yer almalıdır. Bu konuda hemen yarın adım atılacağını düşünüyorum, çünkü Çanakkale Belediyesinde “şeffaf belediyecilik” bir ilkedir.

Belediyenin 2013 yılı taşınmaz kira gelirleri 4.009.740 TLdir. Elde edilen kira geliri istenildiği takdirde 8 milyona yani, iki katına çıkabilir mi?Düşünmenize gerek yok, iki katına, hatta üç katına çıkarılabilir. Nasıl mı bir örnekle izah edeyim. 

Yeni kordonda bulunan mülkiyeti Çanakkale Belediyesine ait olan aylık belediyeye 8 bin lira civarında  kira ödeyen Marina Restoran, geçtiğimiz yıl kiracısıyla yaşanan sorunlardan dolayı, sözleşmesi feshedilerek ihaleye çıkarıldı. Şu anda Marina Restoran Çanakkale Belediyesine 17 bin 200 lira kira ödemekte. Neredeyse iki katı, Belediyenin kasasına giren bu para Çanakkale Halkına “hizmet” olarak geri dönecek. 

Belediyenin gelir kaynaklarını artırarak, Çanakkale Halkına daha fazla hizmet etme gayretiyle gece gündüz demeden çalışan, kişilerin menfaati yerine, şehrin menfaatlerini ön planda tutarak, hizmet etme sevdasıyla gözüne uyku girmeyen Çanakkale Belediyesinin birbirinden değerli yöneticilerine naçizane bir öneride bulunmak istiyorum.

Çanakkale Belediyesi taşınmazlarını bir yıllığına sözleşme dahilinde kiralıyor, günü dolan sözleşmeler yenilenmediği takdirde kiracı yasalar gereği, enflasyon oranında zammı kabul ederek bir yıl daha hak sahibi oluyor. Mevcut tüm kiracılarınızın sözleşmeleri bitince yenilemeyin ve yıllık enflasyon oranında zam yapılmak üzere 5 yıllığına bu taşınmazlarınızı ihaleye çıkın, Marina örneğinde olduğu gibi kira gelirleriniz bir anda iki katına çıktığını göreceksiniz. 

Örneğin; Aylık 8 bin 500 lira kira ödeyen Yalova Restoranın ihale sonucu 20 bin liraya belki yine aynı sahipleri tarafından kiralanacağına şahit olacaksınız. Aynı şekilde 6 bin 500 lira kira ödeyen Lodos Gazinosuna, aylık 20 bin lira kira ödeyerek sahip olmak isteyen onlarca işletmeci çıkacaktır. Bunun gibi verebileceğim onlarca örnek var fakat işletmelerin isimlerini daha fazla vermek istemiyorum. Rakamların daha anlaşılabilir olması açısından verdiğim bu iki örneğinde mazur görüleceğini düşünüyorum. 

Derdim ne bu işletmelerledir, ne de belediyenin yöneticileriyle, tek derdim; bu şehirde yıllarca kredi gelmedi diye beklediğimiz, sitemler ettiğimiz hayati öneme sahip, artıma tesisi gibi şehrin çok önemli yatırımlarını kendi gücümüzle yapabilmektir. Bunun için de gelir kaynaklarımızı daha verimli hale getirmek zorundayız.

PAYLAŞ