Belediyenin Çiftliği

Amacı kar elde etmek olan, ticaret odasına kayıtlı Çanakkale Belediyesinin iktisadi işletmesi olan, Hizmet Grup AŞ. hakkında siz değerli Çanakkale Halkına bilgiler vermek istiyorum. Hizmet Grup AŞ., bünyesinde toplam 74 kişi çalışıyor. İşletmenin faaliyetlerini yürüttüğü apartman dairesi de dahil,6 taşınmazı var. Bunlar; bir apartman dairesi(işletmenin ofisi), akaryakıt istasyonu(eski belediye binasının yanındaki BP), sosyal tesis(Türkan Saylan), büfe(esenlerde), Golf Çay Bahçesi, Özgürlük Parkı bulunuyor.

Amacı kar elde etmek olan, ticaret odasına kayıtlı Çanakkale Belediyesinin iktisadi işletmesi olan, Hizmet Grup AŞ. hakkında siz değerli Çanakkale Halkına bilgiler vermek istiyorum. Hizmet Grup AŞ., bünyesinde toplam 74 kişi çalışıyor. İşletmenin faaliyetlerini yürüttüğü apartman dairesi de dahil,6 taşınmazı var. Bunlar; bir apartman dairesi(işletmenin ofisi), akaryakıt istasyonu(eski belediye binasının yanındaki BP), sosyal tesis(Türkan Saylan), büfe(esenlerde), Golf Çay Bahçesi, Özgürlük Parkı bulunuyor.

Milyonluk cirosu olan Hizmet Grup AŞnin, gerçek sahibi Çanakkale Halkıdır, bu şirketin, şeffaflık ilkesi gereği, yıllık cirosun ne kadar olduğunun, ne kadar kar yada zarar ettiğinin Çanakkale halkı tarafından bilinmesi gerekir. Belki dedim, bir internet sitesi yapmışlardır, (bu aralar pek meşhur site olayları), siteye de hedeflerini, misyonları adettendir yazmışlardır, ortada sitede yok hedefte, misyonda. Bu şirket kışla mantığında, kapalı kutu.

Bünyesinde şehrin en değerli taşınmazlarını barındıran Hizmet Grup AŞ. için yıllardır şehirde dile getirilen iddia; “bu şirket zarar ediyor, daha doğrusu ettiriliyor.” Şirket hesapları hakkında bilgi isteyenlere sadece akaryakıt istasyonuna ait hesaplar verilmiş. Golf Çay Bahçesi, Özgürlük Parkı, Türkan Saylan Sosyal Tesislerinin hesapları hakkında sorulan sorulara AK Partili belediye meclis üyeleri de cevap alamamışlar, en azından şimdilik. Dolayısıyla “bu şirket zarar ediyor, daha doğrusu ettiriliyor.”iddialarını doğru kabul ediyorum, işletmeleri zarar ettirenlere madalya verilmeli, neden mi vereceğim rakamlara bir göz atın isterseniz. Hizmet Grupları AŞ., Çanakkale Belediyesine; Golf Çay Bahçesi için aylık 1.050 TL, Özgürlük Parkı için 1.050 TL, Türkan Saylan Sosyal Tesisleri için 900 TL, Akaryakıt İstasyonu için 4.700 TL kira ödüyor. Rakamları yanlış yazmadım, siz de yanlış okumadınız. Evet bu denli düşük kiralar ödeniyor ve zarar ettiği iddia ediliyor. Bu işletmeciliğin ruhuna aykırı bir durum.

“Efendim buralar halkın hizmetine sunulmuş sosyal tesislerdir, kar amacı güdülmez, çayı 50 kuruşa satıyoruz” diye hemen savunmaya geçen, “hesap uzmanlarına” söyleyeceğim, sokak aralarında aylık 2 bin lira kiraya ödeyip, çayı markayla 40 kuruşa satan onlarca kahvehane var. Bu kahvehanelerin sattığı günlük çay Hizmet Grupları AŞ.nin sattığının yüzde biri kadar bile değildir. Ayrıca Hizmet Grupları AŞ. soda, su, meşrubat gibi içecekleri de herkesin sattığı fiyata satmaktadır. Yani fiyat çok düşük falan değildir.

Golf çay bahçesinde ve Özgürlük parkında günde kaç soda, meşrubat, çay satılmıştır, bilmiyoruz. Bildiğini iddia eden sorumlular ise yüzde yüz emin olamazlar, mümkün değil. Günde kaç soda, gazoz satıldığına dair en sağlam bilgiye, akşam çöp kovasındaki kapakları sayarak ulaşabiliriz, “bu yöntem daha önce kullanılmıştır, hikâyesini daha sonra anlatırım.”Bu işletmeler çağın çok gerisindeler, kullandıkları bir otomasyon sistemi yok, bakkal düzeni diyeceğim ama bakkallara haksızlık olur.

Efendim ne gerek var otomasyon sistemine “biz insan odaklı çalışıyoruz”diye bir görüşü savunanlar da çıkabilir, işte bu çok doğrudur. Bakınız rakamlara; Golf Çay Bahçesinde 23 kişi, Özgürlük Parkında 16, Türkan Saylan Sosyal Tesislerinde 11 kişi çalışıyor, insan odaklı! Hay maşallah, fabrika işletiyoruz sanki...

Rakamlar, Çanakkale Hizmet Grupları AŞ.de çok büyük sorunların olduğunu göstermektedir. Çanakkale Belediyesine milyonlarca ek kaynak sağlayabilecek, bu işletmeler adeta birer “çiftlik” durumundadır. Bu çiftlikte horozlar, tavuklar, koyunlar başıboş şekilde kol gezmektedirler. Çiftlik bu şekilde devam ederse, bakanlık müfettişlerinin gelmesi ise çok yakındır, benden söylemesi...

            Çanakkale Belediyesinin 202 adet işyeri, 47 adet meskeni, 393 adet arsası, 19 adet arazisi, 185 adet binası olmak üzere 597 adet taşınmazı bulunmaktadır. Belediyenin 2013 yılı taşınmaz kira gelirleri 4.009.740 TLdir. Bu bilginin detaylarını sizlerle paylaştığımda ise eminim çok ama çok şaşıracaksınız, mesela Yalova Restoran, Lodos Bar, Şehir Kulübü, tıklım tıklım dolu olan otoparklar ne kadar kira ödemektedir? Belediyeden kiraladığı yerleri, kılıfına uydurarak üçüncü kişilere kiralayarak rant elde edenler kimlerdir? Bu da ayrı bir yazı konusu olsun...

PAYLAŞ