Alkışlar ÇASİAD ve Müteahhitler Birliğine

Alkışlar ÇASİAD ve Müteahhitler Birliğine

16/05/2015

Çanakkalede güzel şeyler oluyor, sivil toplum kuruluşları aracılığıyla cesaret isteyen çok güzel adımlar atılıyor, takdir edilmesi gereken güzel işler bunlar. ÇASİAD ve Müteahhitler Birliğinin yapmış olduğu güzel işlere geçmeden evvel ülkemizdeki STKların durumu hakkında kısa bir kaç şey söylemek gerekiyor.

 Türk insanı STK lara niye soğuk duruyor? Türk halkı önce örgüt adından ürküyor ve hemen aklına 12 Eylül öncesi geliyor. Bir diğer neden ise katılımcı bir toplum olmamamız. Biz her şeyi karşı taraftan, başkalarından bekleriz. Elimizi taşın altına sokmak, sorumluluk almak ve özveri göstermek gibi bir alışkanlığımız yok. Bunun yanı sıra nemelazımcıyız. Ve en önemlisi bir sivil toplum kuruluşuna üye olurken bu oluşumlardan ne kazanırız bize ne faydası olur diye hesap yaparız. Sivil toplumculuk gönüllü çalışmaktır ve karşılıksız fedakarlıktır. Sivil toplumculuk almadan vermektir. Sivil toplumculuk karşılıksız hizmet etmektir. Ben inanıyorum ki başkalarına yardıma eğilmedikçe kimse dik duramaz. Ülkesini, milletini, devletini ve insanlığı sevmeyenler sivil toplumcu olamaz. Hepimizin bu ülkeye hizmet borcu var. Bu borcu ödemek için herkes elini taşın altına koymalı ve “ Ben bu ülke insanı için , bu ülke için , yaşadığım çevre ve mensubu olduğum millet için , devlet için ne yapabilirim?” demelidir. İşte sivil toplumun fonksiyonu burada başlıyor. Karşılıksız hizmete koşmak, vatana ve millete karşı sorumluluk hissetmektedir. İçinde bulunduğumuz yüzyıl artık STK ların dönemi olacaktır. STKlarda Yasama, Yürütme, Yargı ve Medyadan sonra ülke yönetiminde etkin ve söz sahibi bir kuvvet olacaktır. İkibinli yıllarda artık kişinin tek başına hakkını arayacağı günler geride kalmıştır. Kişi hakkını üyesi olduğu sivil toplum kuruluşları vasıtası ile arayacak, sivil toplum kuruluşları toplumun sesi olacak. Toplumun refleksi olacaktır. Yerel yönetimlerin , hükümetlerin ve devletin yetişemediği yerlerde halka hizmete koşacak, topluma iyi vatandaşlığı, faydalı vatandaşlığı öğretecekler ve hizmette kamu ile devlet ile yarışacaklardır. Sivil toplumculuk ülke yönetimine katılımı sağlar, çoğulculuğu sağlar. Demokrasiye siz, biz, kurumlar, kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşları sahip çıkarsa demokrasi yaşar. Çağdaş demokrasinin sağlıklı bir şekilde çalışmasında en büyük rollerden biri STKlara düşer.

Çanakkale STKların çoğunluğu ve çeşitliliği bakımından zengin bir kent, şehrin lokomotifi diyebileceğimiz onlarca dernek var. Bunlar çok güzel işler yapıyorlar. Bu güzel işleri yapan iki derneğimizden bugün bahsetmek istiyorum.

 ÇASİAD

- Çanakkale Sanayici ve İşadamları Derneği (ÇASİAD) 1992 yılında kurulmuş olan ve 22 yıldır bu şehrin gündeminde yaptığı güzel işlerle var olmaya çalışan bir işadamı örgütü. Bu örgüt bugüne kadar şehre değer katacak birçok projenin mimarı olmuş ve şehrin vizyonuna önemli katkılarda bulunmuştur. ÇASİAD seçim dönemlerinde yaptığı açık oturumlarla belediye başkan adaylarını, milletvekili adaylarını aynı masa etrafına toplayıp, şehrin sorunlarının dile getirilmesinde ve çözüm yolları arayışında önemli bir köprü vazifesi görmüştür.

ÇASİAD şehre değer katan ve bu yıl üçüncüsü düzenlenen EXPO Troia Fuarının içini 100.yılda Çanakkale Ticaret Borsası, Ziraat Odası, Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği ile yapılan ortaklıkla doldurarak örnek birliktelik oluşturmuştur. Bu tablo bize istenildiğinde ve bir araya gelindiğinde nelerin başarılabileceğinin açık göstergesidir. Kipa Marketin yanı başında 40 bin metrekare açık alanı, 1.500 metre kare kapalı alanı ve ulusal ölçekte 150nin üzerinde firmanın katıldığı bu fuar Çanakkale için bir ilktir. Çanakkalenin tüm aktörleri önümüzdeki yıllarda da bu fuara sahip çıkarak daha iyisini nasıl yapabiliriz arayışıyla, güzel yapılan bu tip işlere ortak olmalıdırlar.  Aylardır bu fuar için gecesini gündüzüne katan tüm paydaşlara Çanakkale adına teşekkür ediyorum. Çok güzel bir iş yaptılar, çok güzel bir ortaklık örneği gösterdiler.

 Müteahhitler Birliği

Yapmış oldukları konutlarla şehre değer katan Çanakkalenin köklü müteahhitleri kurmuş oldukları Müteahhitler Birliği Derneğiyle birlikte iş yapma kültürünü geliştirme adına önemli işlere imza atmışlardır. Geçtiğimiz haftalarda siyasi partilerin milletvekili adaylarını dernek üyeleri ve basının ve dernek üyelerinin de katıldığı toplantılarda bir araya getirdiler. Bu toplantılardaki ana gündemi yabancılara konut satışı oluşturdu ve bu konuda önemli ilerlemeler sağlandı. AK Parti, CHP, MHP vekil adaylarının ortak kanaati yabancılara toprak satışı değil ama konut satışı konusunda idi bu kararda hem fikir oldular diyebiliriz. Konuyla ilgili olarak Çanakkalenin önünün tez  zamanda açılacağı müjdesini verdiler.  Bu toplantılarda dikkatlerden kaçmayan ve takdir ettiğim bir konuda derneğin tüm siyasi partilere eşit yakınlıkta bulunarak, aynı samimiyeti göstermesiydi. 

Müteahhitler Birliği Çanakkaleye değer katacak çok önemli bir ilki de gerçekleştirdi. İskele Meydanında Belediyenin de önemli katkılarıyla Çanakkale Konut Günleri adı altında mini bir fuar organizasyonu yaptı. Etkinliğe katılan firmalar  hazırlamış oldukları kampanyalar ve özel fiyatlarla Çanakkalelileri ve Çanakkaleli olmak isteyenleri bekliyorlar, fiyatlar, kampanyalar ve etkinlikler gerçekten çok cezbedici ailecek gezmenizi tavsiye ederim.

Etkinlikle alakalı değinmek istediğim bir konuda bu mini fuarı Dijital Reklam firmasının başarıyla gerçekleştirmiş olması. Eksiklikler, fazlalıklar illaki vardı fakat ilklerin günahı olmaz yerel bir firmanın, elini taşın altında koyarak böyle bir etkinliği kazasız, belasız gerçekleştirmiş olması şehir açısından önemli. Önümüzdeki yıllarda fuara katılan firma sayısı ve fuarın ölçeğinin ve içeriğinin gelişeceğini bugünden söylemek mümkün. Aynı şekilde dernek yöneticilerine ve yediden yetmişe tüm kadroya Çanakkale halkına adına teşekkür ediyorum, cesaret isteyen güzel adımlar bunlar. 

MÜSİAD

Son olarak 25.yılını kutlayan ve ülkenin yakın tarihinde çok önemli tecrübeler edinmiş vizyonuyla, misyonuyla önemli bir değer olan uluslararası köprüler kuran Müstakil Sanayici ve işadamları Derneği (MÜSİAD)ın Çanakkale şubesinin şehir için bu denli önemli günler yaşadığımız süreçte hiçbir şey üretmemesini ise kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Oysa ki bugün Türkiye Cumhuriyetini zora düşürmek için oynanan oyunların perde arkasını, istikrarın Türkiye açısından ne denli önemli olduğunu en başta anlatması, sahiplenmesi gereken MÜSİAD hiçbir şey yapmıyor... Şehre davet edilecek kendi alanında uzman gazeteci, yazar, ekonomist, siyasetçilerle bu işler çok kolaylıkla yapılabilir...