AKFA Meselesine AK Parti Gerçekten Karşı Durdu mu?

AKFA Meselesine AK Parti Gerçekten Karşı Durdu mu?

08/01/2018

Uzun süredir CHP’de iki grup arasında siyasi pazarlık meselesi olan AKFA meselesi bugün itibariyle çözüldü. AKFA neresi hemen AVM’nin karşısında yer alan 19 bin metrekarelik bir alan. Bu alan uzun yıllardır CHP eski milletvekili Serdar Soydan tarafından bazı dönemler belediye meclisine getiriliyordu. Ülgür Gökhan ise Soydan ile olan siyasi kavgasını AKFA dosyası üzerinden sürdürüyordu. Hatırlarsınız 2014 yılında AKFA meselesi meclise geldiğinde, Kent Konseyi raporlar hazırlamış, üyeleri ise belediye önüne AKFA’ya hayır pankartları açmışlardı, sivil toplum örgütleri ise ardı ardına açıklama yapmıştı. Bir yönüyle Ülgür Gökhan kendi kavgasına bu grupları da ortak etmişti ve başarılı da olmuştur… O dönemde mecliste aynen şöyle demişti; BU İŞE EVET DİYENLER YARIN YARGILANIRSINIZ, BENDEN SÖYLEMESİ…” Aradan geçen zamanda adına “ilkeli birliktelik” denilen Gökhan-Soydan ittifakı meyvesini verdi ve uzun süredir dile getirdiğim AKFA’yı meclisten Kıyı düzenlemesi kılıfıyla geçirildi. CHP’den iki üye red oyu verdi, AK Partiden bir üye çekimser kaldı ve AKFA geçti…

Peki AK Parti AKFA’ya karşı mıydı, gerçekten..? Çünkü AK Partide bir kişi hariç hepsi hayır vermişti. Şeklen AK Parti bu işe karşı gibi gözüküyor olabilir ama gerçekte karşı olduğunu düşünmüyorum. Eğer gerçekten karşı olunsaydı, yıllardır şehrin gündeminde olan ve aylardır geldi geliyor dediğim kirli siyasi pazarlıklar sonucu meclise getirilen AKFA’ya 2014 yılında tam da Ülgür Gökhan’ın karşı durduğu gibi dururdu…!

AK Parti il ve merkez ilçe başkanlığı bu konuda herhangi bir açıklama yaptı mı? Daha bugün il başkanını ziyaret eden “bize yakın” denilen Kent Konseyi başkanı bu konuda tek kelam etti mi? Sözüm ona “bize yakın” denilen sivil toplum kuruşları bu konuda bir fikir beyan etti mi? Bu anlamda kamuoyu oluşturacak bir adım atıldı mı? Peki sormak isterim bu nasıl karşı durmak, bu nasıl ranta hayır demek?  Ülgür Gökhan’ın bugün evet dediği AKFA’ya 2014 yılında nasıl karşı durduğunu yukarıda kısaca anlattım… AK Partinin organları bu şekilde neden bir karşı duruş sergilemedi?

AKFA meclisten bugün geçen haliyle iyi ki de geçti, o çirkin görüntü ortadan kalkacak, diyebilirsiniz, hatta bu görüşe ben de katılırım, ama unuttuğunuz bir şey var… AKFA’ya bugün hayır demek aslında oraya yapılacak proje hayır demek değildir. AKFA’ya bugün hayır demek, kirli siyasi pazarlıklara, Çanakkale Belediyesinin, başkanlık makamının bu kirliliklere alet edilmesine hayır demektir. Yani ilkesel bir duruş sergilemektir…!

Yoksa AKFA üzerine yapılacak proje bugün olmasa yarın illa yapılacaktır. Emin olun ertelenen proje her zaman için daha iyi olacaktır. Bakın AKFA arazisine 2014 yılında 5 katlı bina yapılmak isteniyordu şimdi 2 kata razı oldular..! Aradan biraz daha zaman geçseydi, o sıradaki diğer örnekler gibi tek kat olurdu..

Hatırlarsınız, AVM’nin karşısında yer 12 dönümlük arazi 17 Burda AVM’ye bir şekilde verilmek için ihaleye çıkarılmıştı, oraya sinema salonu falan yapacaktı AVM, üst geçitlerler falan projesini bile çizmişti.. Peki ne oldu? Kamuoyu baskısı, halkın malı birilerine peşkeş çekilmemeli denildi ve ihaleden vazgeçildi.  Sonuçta sinema salonları AVM’nin içine yapıldı ve bugün o arazi Kale Grubuna Çocuk Bilim merkezi yapılmak üzere tahsis edildi. AKFA biraz daha bekleseydi, belki çok daha güzel bir proje olarak karşımıza çıkardı..!

Sonuç itibariyle yarın AKFA arazi üzerinde yapılacak projeye bu şehrin insanları bakarken şunu unutmasınlar bu proje; Kirlik ittifaklar, kirli pazarlıklar sonucu doğmuş bir projedir..! Ve mimarları başta Ülgür Gökhan, Serdar Soydan ve mecliste EVET diyen dönemin meclis üyeleridir..! Bu kirlilik de size yeter…!