AKFA CHP’lileri İkiye Böldü, Ülgür Gökhan Geri Adım Attı!

CHP Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve CHP eski Milletvekili Serdar Soydan’ın birbirleri için en büyük koz olarak kullandığı AKFA kozu yine gündemde. 2014 yılının son aylarında meclis gündemine gelen AKFA arazisi bu sefer Kıyı Düzenlemesi olarak gündeme getirilmeye hazırlanıyor. Ülgür Gökhan’ın 2014 yılında çok sert tepki göstererek, Kent Konseyiyle birlikte karşı durduğu içinde AKFA arazisinin de yer aldığı Kıyı Düzenlemesi bu kez bizzat Ülgür Gökhan’ın desteğiyle bu ay meclise getirilmesi planlanıyordu. Gökhan geçtiğimiz akşam CHP’li meclis üyeleriyle yaptığı toplantıda bu isteğini dile getirdiği öğrenildi. Ülgür Gökhan ve Serdar Soydan’ın adına ilkeli birliktelik diyerek 100 milyonluk AKFA rantına anlaşmalarına ise bazı CHP’lilerin sert tepki göstermesi ve oluşan kamuoyu baskısı sonucu AKFA’nın Ocak ayı meclisine değil de Şubat, Mart gibi Kıyı Düzenlemesi ile birlikte belediye meclisine getirilmesine CHP grubunda karar verildi. Anlaşıldığı üzere AKFA şehrin gündeminde bir dönem siyasi koz olarak kullanılmaya devam edecek…

SOYDAN SAF DEĞİŞTİRDİ!

Serdar Soydan, AKFA mücadelesi verirken Ülgür Gökhan’a karşı olmuş ve belediye seçimlerinde Ülgür Gökhan’a karşı aday olan İsmail Özay’ı desteklemişti. Aradan geçen 4 yılda uzun pazarlıklar sonucu Soydan bugün Gökhan’ın saflarında, düne kadar birbirine selam vermeyen bu iki isim ilkeli birliktelik adı altında bir araya geliyor, açılışlara katılıyor, birlikte yol yürüyorlar. CHP’nin muhalif kanadı ise 100 milyonluk AKFA rantın anlaşan Gökhan ve Soydan’ı ilkesiz olmakla suçluyor. 2014 belediye seçimlerinde milletvekili olan Serdar Soydan, Ülgür Gökhan’a ya ön seçim ya AKFA tehdidinde bulunmuştu…

Ülgür Gökhan 2014 yılında projeye; Home ofis ya da rezidansların o araziyi özel mülk haline getireceğini dolayısıyla vatandaşın bu alanları kullanamayacağını, kıyılarımızda artık bu şekilde yapılaşmalara karşı çıkılması gerektiğini söyleyerek red oyu vererek karşı çıkmıştı...!

HANGİ ÜLGÜR GÖKHAN’a İNANALIM?

Şimdi aradan geçen 4 senede ne değişti? Çanakkale  hakkı hangi Ülgür Gökhan’a inanmalı? Ülgür Gökhan ile Serdar Soydan adına “İLKELİ BİRLİKTELİK” dedikleri AKFA RANTINDA nasıl anlaştı? Kıyıda imar %35 ile iken AKFA’ya nasıl %75 verilmesi planı yapıldı? 

Çanakkale hakkı bu ilkesizliğe ne diyecek?

Ülgür Gökhan CHP’li Meclis üyeleriyle yaptığı toplantıda, AKFA dosyasına tüm meclis üyelerinin destek vermesini istedi... Karara bir kaç ilkeli CHP’li üye dışındakilerin tepki göstermeyeceği ve Gökhan’ın talimatına uyacakları öğrenildi...

KENT KONSEYİ NE DİYECEK?

Bu kararın ardından 2014 yılında AKFA’ya karşı çıkan ÇANAKKALE KENT KONSEYİNİN ne diyeceği de merak konusu? 

Çanakkale Kent Konseyi Genel Kurulu “Sahiller Hepimizin Çalışma Grubunun” AKFA raporuna karşı çıkarak 4 maddelik şu raporu yayınlamıştı...

“ 1. Kıyılar, herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açık olmalı, yararlanmada “kamu yararı” önceliği gözetilmelidir.

2. Kıyılar, kamu yararı gözetilerek gelecek nesillerin yararlanma hakkının  devam ettirilebilmesi amacıyla, toplumsal düzeyde her kesimin ortaklaşa kullanımını kolaylaştıracak hizmetler sunularak,  korunmalıdır.

3. “Bu değişiklik kararı kıyıların kullanılmasına engel değildir” demek pratik gerçekleri bilmemek demektir. (Kolin Otel’inin kıyılarının ne kadar halka açık olduğu  ve halk tarafından kullanıldığı örneği uygulamada bunun “nasıl” gerçekleştiğini göstermektedir.)

4. Plânın bir kere daha, “kötü ve geçmiş emsalleri” örnek gösterilerek delinmesi yerine, plânda yapılan önceki değişikliklerin de Belediye Meclisince yeniden gözden geçirilerek;  karar süreçlerinde kentin asilleri olan halka danışılarak;  onlarla müzakere edilerek geri dönüş yollarını, çarelerini tartışması ve bu konuda da  karar üretmesi beklenmektedir”

PAYLAŞ