AK Partili Vekillerden ÇANAKKALE’YE MüJDE

Son yıllardaki hızlı kentleşme, yetersiz belediye hizmetleri ve planlama eksikliklerinden dolayı Çanakkale merkezi her geçen gün biraz daha sıkışıyor. CHP’li Çanakkale belediyesi ise merkezdeki sıkışıklık için herhangi bir çözüm üretmek bir yana, 4-5 katlı binalara 7 kat imar vererek kentsel dönüşümü ranta çevirmekle meşgul oluyor. Şehir bu sıkışıklığı yaşarken AK Partili Milletvekilleri Bülent Turan ve Ayhan Gider’den Çanakkalelileri heyecanlandıran iki öneri geldi. Çanakkale merkezde bulunan valilik yanındaki eski özel idare binasının yıkılarak yeşil alan olarak şehre kazandırılması ve önümüzdeki aylarda boşaltılacak adliye binasının da yıkılarak yeşil alan olması gündemde.

Eski İl Özel İdare Binasını Yıkalım
Partililer ile bayramlaşma programında konuşan Milletvekili Ayhan Gider;” Çanakkale valiliği yanında yer alan 6 katlı İl Özel İdare binasını ve arka kısımda yer alan Halk Sağlı ve eski binaları yıkalım orada sadece Çanakkale Valiliği binası kalsın. Halk bahçesini açalım biz kaynakta bulacağız herkes elini taşın altına koysun. Biz Bülent Turan vekilimle Ankara’da ne gerekiyorsa yapalım”dedi.

 

Eski Adliye Binasını Yıkalım Orası Açılsın
Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan partililerle yaptığı bayramlaşma programında yeni adliye binasında sona gelindiğini önümüzdeki aylarda buraya taşınılacağını söyledi. Eski adliye binasının yerine yeni bina yapılmaması gerektiğini söyleyen Turan; “Bilgiler hazırlasın gelsin burayı yıkalım, yerine yeni bir şey yapalım. Çimenlik kalesinin önü açılsın, park alanı olsun biz bize düşeni yapacağız” dedi.

 

İl Genel Meclisinden Tam Destek

İl genel meclis başkanı Ömer Şahin, AK Parti Milletvekili Ayhan Gider in gündeme getirdiği; "eski İl özel idare binasını yıkalım, orayı şehre yeşil alan olarak bir nefes alınacak alan olarak kazandıralım" önerisine tam destek verdiklerini bunun İçin İl genel Meclisi olarak bir tavsiye kararı alınması yönünde gruplara öneride bulundu.

 

Amacımız Şehrimizi Ziyarete Gelen Ziyaretçilerin Faydalanacağı Geniş Bir Alan Yaratmak

İl Genel Meclis Başkanı Ömer Şahin’in meclis gündemine sunduğu öneri şu şekilde; "Çanakkalemiz in şehircilik açısından eksiklerinden biri de modern şehirlerin sahip olduğu halkın ortak kullanımına açık dinlenebileceği ve görsel açıdan sanatsal değer taşıyan büyük bir meydana sahip olamamasıdır. Bunun nedeni, coğrafi özellikleri sebebiyle arazisinin kısıtlı olması ve deniz kenarında yapılaşmanın fazla olmasıdır 
Asıl olan şehrimizin Şehitler Diyarı olan unvanına ve adına yakışır bir şekilde şehrin denizden giriş noktası olan yerine, üzerinde herhangi bir yapılaşma ve trafiğin olmadığı, sadece halkımızın ve şehrimizi ziyarete gelen ziyaretçilerin faydalanacağı geniş bir alan yaratmaktır. 
Mülkiyeti Çanakkale İl özel İdaremize ait 19 ada 41 parseldeki Eski Il özel İdare Binası olarak kullanılan taşınmazın meydan ve yeşil alan olarak kullanılmak üzere, üzerlerinde ticari ve özel kullanıma verilecek herhangi bir yapı yapmamak kaydıyla bedelsiz olarak bu amaçla kamunun kullanımına terk edilmesi yukarıda bahsettiğimiz amaca hizmet edecektir. 
Yukarıda açıkladığımız şekilde bir prensip kararının alınması ve bu konuda Çanakkale İl Genel Meclisimiz in her türlü adımı atmaya ve gereken işlemleri yapmaya hazır olduğunun bilinmesi isabetli ve faydalı olacaktır.”
Bu nedenlerle yukarıda açıkladığımız şekilde bir prensip kararının alınmasını Çanakkale İl Genel Meclisimiz in takdirlerine arzederim."

Lojmanları Satmayalım, Orası da Yeşil Alan Olsun  
İl Genel Meclis üyesi CHP’li Hicri Nalbant ise eski özel idare binasının yıkılıp yeşil alan yapılmasına destek verdiğini ancak geçtiğimiz aylarda meclisten geçen  il özel idaresine ait otel ve lojman satışlarını gündeme getirerek; "böyle bir öneriniz, bakış açısınız varsa yeni yapılan Hilton Oteli yanındaki lojmanları satmayalım orayı da Çanakkale ye kazandıralım" dedi. Nalbant bu satışın iptali için kararı  mahkemeye götürdüklerini, önümüzdeki günlerde  telafisi mümkün olmayan durum oluşmaması için İdare Mahkemesine satış işleminin durdurulması için de başvuracaklarını söyledi.

 

 

PAYLAŞ