AK Parti Gerçekten Çanakkale Belediyesini İstiyor mu?

AK Parti Gerçekten Çanakkale Belediyesini İstiyor mu?

12/03/2016

AK Partinin kurulduğu günden bugüne dek çeşitli kademelerinde görev yapmış ve 24.dönem milletvekili adayı olmuş Türkiyenin ilk kadın il başkanı Yeşim Karadağ iddiasını ortaya koydu. Çanakkaleyi hak ettiği AK Parti vizyonuna kavuşturmak ve Çanakkale Belediyesini AK Belediyecilikle tanıştırmak. Bu amaçla yola çıktıklarını ve ekibine güvendiğini belirten Karadağ, gece gündüz demeden çalışacaklarını taahhüt etti.

Belediye Alınmaz İse, Ne Yapılırsa Yapılsın Bir Şeyler Hep Eksik Kalacak

Evet AK Parti hükümetleri geçtiğimiz 14 yılda Çanakkaleye çok önemli yatırımlar yaptı, yapıyor Çanakkale Köprüsü önümüzdeki yıllarda yapılacak. Ama hükümet eliyle ne yapılırsa yapılsın bir şeyler hep eksik kalacak. O bir şeylerin eksik kalmaması ve AK Partililerin Çanakkalede rahatlıkla siyaset üretebilmesi için Çanakkale Belediyesinin AK Belediyecilikle tanışması zaruridir.

Kimse Ülgür Gökhan İle Çanakkale Belediyesiyle “Kötü” Olmak İstemiyor

Rahatlıkla siyaset üretmenin altını özellikle çizmek isterim; Daha öncede yazdım, kimse Ülgür Gökhan ile Çanakkale Belediyesiyle “kötü” olmak istemiyor. “Kötü” olmak için çok bir şey yapmanıza gerek yok eksik veya yanlış yapılan işleri olması gereken yollar ve makul bir üslupla ifade etmeniz dahi Sayın Başkanın ve Çanakkale Belediyesinin yaptırımlarına maruz kalmanız anlamına geliyor. Bu riski göze alamayan muhalefet partilerinin il ve ilçe yöneticileri de dahil, parti üyesi veya partiye gönül vermiş hiç kimse “gıkını” dahi çıkaramıyor. Çünkü çıkaran tez zamanda yaptırımlara maruz kalıyor, ya kapısına zabıta dikiliyor, ya da ruhsat işlemleri uzuyor, ya tabelası metre ile santim santim ölçülüyor, kısacası eleştiren cezasız kalmıyor.  Neyse bu sorunu bilmeyen yok, bu soruna çare üretecek adam sayısı ise bir hayli çok, yeter ki istenilsin bu sorun çözülür.  Bu soruna çare üreteceklerini taahhüt eden ve başaracağına sonuna kadar inandığım AK Parti İl Başkanı Yeşim Karadağa naçizane bir kaç tavsiyede bulunmak isterim.

Yaptırımlarından “Canı Yanmayacak” 10 Kişilik Bir Komisyon

Eğer AK Parti Belediyesi alınacaksa bugünden çalışılmaya başlanmalı ve bu konuyla ilgili olarak il yönetiminde Belediye ve Ülgür Gökhanın yaptırımlarından “canı yanmayacak” 10 kişilik bir komisyon oluşturulmalı. Bu komisyon,  Çanakkale Belediyesini çok yakından incelemeli, raporlamalar, arşivlemeler ve sorgulamalar yapmalıdır, tüm konular ilk günkü gibi diri, ve heyecanla gündemde tutulmalıdır. Çünkü bizim en büyük sorunumuz unutmak.

Belediye Meclis Üyelerinden Halk Günü

Belediye meclis üyeleri her ay günü, tarihi, saati önceden duyurularak ve 2019 seçimlerine kadar Türkan Saylan Sosyal Tesislerinde halk günü yapmalı. Çanakkaleli halk, esnafı, belediyeden talebi olan, belediye ile işi ol(a)mayan her vatandaş burada dinlenmeli ve notlar alınarak rapor haline getirilmeli. Bu raporlar her meclis öncesinde Çanakkale Belediyesine ve tüm belediye meclis üyelerine, Çanakkale yerel basınına mail ve basılı şekliye ulaştırılmalı. Raporda belediyeye sorulması gerekenler ilgili birimlere önerge şeklinde resmi yollarla sorulmalı, alınan cevaplar uzmanlar tarafından incelenmeli ve yasal işlem takibi başlatılması gerekenler hakkında işlemler başlatılarak, tüm detaylar Çanakkale kamuoyuyla paylaşılmalıdır.

Başkan Gökhanın Ağır Ceza Dosyaları Açılmalı

Çanakkale Belediye Başkanın ağır cezada yargılandığı kamuoyunda akar yakıt yolsuzluğu ve su yolsuzluğu olarak bilinen iki dava konusunda tüm detaylar Çanakkale halkıyla paylaşılmalı. Belediye Başkanı Ülgür Gökhanın ağır cezada yargılandığı iki davanın da iddianamesini geçen hafta itibariyle bitirmiş ve satır satır okuyarak ilgili raporları hazırlamış bulunmaktayım. Hatta Nisan ayı içinde yapılacak duruşmaya da katılarak davanın öncesinde ve sonrasında bu konuyu ayrı bir yazı dizisi olarak siz değerli okuyucularımızla paylaşacağımı bir dipnot olarak bugünden ilan etmek isterim.

Şimdilik bu girişimlerin başlatılması AK Partinin Çanakkale Belediyesini almaktaki kararlılığını ortaya koyacaktır. Bu kararlılığı ortaya koyan AK Partiye ise kamuoyu ve vatandaşın desteği gün ve gün aratacak ve AK Partili yöneticiler 2019 seçimleri geldiğinde de ne kadar yol aldıklarını göreceklerdir.  Evet yazımın başlığıyla son vermek isterim. AK Parti Gerçekten Çanakkale Belediyesini İstiyor mu?