Aday Adaylık Süreci ve Teşkilatlar

Aday Adaylık Süreci ve Teşkilatlar

28/03/2015

AK Parti, MHP ve CHPden milletvekili  olmak isteyen aday adaylarının sayısı 63, bu isimlerin büyük çoğunluğu uzun süredir sahada çalışıyorlar. Maddi, manevi çok yoruldular, heyecanları da, enerjileri de bitti bitecek. Artık son dönemeçteler listelerin Yüksek Seçim Kuruluna teslim edileceği 7 Nisanı tüm aday adayları iple çekiyor.

Partilerin aday adaylarını hemen her yerde gördüğümüz iki aylık bu süreci partiler nasıl değerlendirdiğine kısaca bir göz atalım. 

Herkes AK Partiyi Konuştu

AK Partiden aday adayı olmuş 32 isimin neredeyse tamamı tüm teşkilatları gezdiler, sorunları dinlediler ve imkanları doğrultusunda teşkilatlara maddi, manevi desteklerde de bulundular. Sonucunda da  teşkilat bazında yapılacak temayülde kendilerine oy kullanmalarını istediler. Bu durum tüm teşkilatların seçim havasına girmesine ve kamuoyunda AK Partinin ön plana çıkmasında önemli katkı sağladı.

AK Parti genel merkezi tüm her şehir de önemli STKlarından aday adaylarıyla ilgili görüş alır ve bu görüşler adayların belirlenmesi sürecinde dikkate alınır. Bu yüzden tüm aday adayları STKlara ayrı bir önem verirler. Genel Merkez bu yöntemi biraz daha geliştirdi ve daha önce hiçbir partinin yapmadığı bir şeyi yaptı. Sandık kurdu ve tüm STKlara çağrıda bulundu, AK Partide kimleri vekil görmek istersiniz, diye sordu. Bu durum da tüm Türkiyede olduğu gibi Çanakkalede de önemli bir kamuoyu oluşturdu ve yine herkes AK Partiyi konuştu. Öyle ki “solcu” diye nitelendirilen birçok STK temsilci sandık başına giderek “AK Partide ki benim adayım budur” diye oy kullandı. AK Parti Genel Merkezi STKları da sürece dahil ederek hem demokrasi adına hem de partisinin kamuoyunda gündem olması konusunda çok akıllıca bir iş yaptı. 

CHPde Delegeler Güç Odaklarının Elinde

AK Parti bunları yaparken CHP ise  29 Martta yapılacak ön seçime kilitlenmiş durumda. Aday adayların işleri çok zor delegelerin belli güç odakları tarafından paylaşıldığı CHPde Serdar Soydan, Muharrem Erkek, Ahmet Küçük ve Bülent Öz isimleri sadece öne çıkıyor çünkü delegeler bu isimler veya bu isimlere yakın kişiler tarafından yazılmıştı. CHPde en çok da Belediye Başkanı Ülgür Gökhanın açık destek verdiği Muharrem Erkekin ön seçimden kaçıncı sırada çıkacağı merak ediliyor. Çünkü Erkek uzun süredir sahada  ve hakkındaki çok fazla olumsuz propaganda yapıldı. Delegelerin belli kişilerce yapılmış olması, teşkilatların ve belediye başkanlarının tarafsız olmaması, birçok aday adayını da rahatsız ediyor. Rahatsız olan ve bu rahatsızlığını dile getiren CHP Milletvekili aday adayı Sarıgülcü Hikmet Yurteri.. Yurteri partisinin düzenlemiş olduğu yemekte “Aday adaylığı süreci adil gitmiyor”,  “Birlik ve beraberlik gecesi yerine bir milletvekili adayımızın gecesi deseydik” diyerek tepki gösterip alkışlarla salonu terk etmiş, alkışlayanların oy verip vermeyeceğini ise 29 Mart akşamı sandıklar açıldığında göreceğiz

MHPnin Bir Vekil Çıkarması 7 Nisana Kadar Garanti

MHPde ise durumlar çok karıştı. MHPye kimsenin kötü birşey yapmasına, kötü bir söz söylemesine gerek yok. Çünkü MHP ne yapıyorsa kendine yapıyor zaten MHP İl Başkanı İsmet Balkan; “17 Martta yani büyük zaferimizden bir gün önce bizde atamızdan başlayarak, Çarşı Caddesi ile sahillerimizi temizleyeceğiz. Tertemiz pırıl pırıl bir siyasetle Çanakkale Milliyetçi Hareket Partisi çalışmalarını sürdürecektir” diyerek aralarında parti yöneticileri ve milletvekili aday adaylarıyla çöp topluyorlar. Kamuoyu oluşturmak için yapılacak o kadar şey varken ve önümüzdeki seçim yerel seçim olmamasına rağmen çöp toplayarak kamuoyu oluşturmak ya da siyaset yapmak sanki bana biraz yanlış gibi geliyor.

MHP şu anda Çanakkaleden bir vekil çıkarması garanti bu garanti 7 Nisanda  YSKya verilecek listeyle yine MHP tarafından bozulabilir. Nasıl mı geçtiğimiz dönemdeki gibi ithal bir adayı listenin başına koyarak. Salih Dilek, geçtiğimiz yerel seçimlerde genel merkez tarafından Çanakkale koordinatörü olarak görevlendirilmiş ve geçtiğimiz hafta yapılan MHP Kongresinde yeniden MYK üyesi olarak yer alamamıştı. Dilek MYKda yer bulamayınca soluğu Çanakkalede aldı, ben de milletvekili aday adayıyım dedi. Tamam herkes aday adayı olabilir fakat  Salih Dilekin parti büyüğü, abi sıfatıyla sırtını sıvazladığı insanlara rakip olması, koordinatör olduğu şehirden aday adayım demesi ne kadar etik?

ÇOMÜde Yeni Dönem

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde 18 Mart 2015 tarihi itibariyle yeni bir dönem başladı. Sayın Cumhurbaşkanımız YÖKün listesinden birinci olan Prof. Dr. Yücel Aceri yeni  rektör olarak atadı.  Hayırlı, uğurlu olsun. Yücel Hocanın ÇOMÜde sorunları çözerken çok fazla zorlanmayacağını düşünüyorum. Hani bir atasözü  “Damdan düşenin halinden, damdan düşen anlar”  bu söz aslında durumu özetliyor.