18 Martta Şok Yaşayan Başkan Gökhan, Şok Yaşattı

18 Martta Şok Yaşayan Başkan Gökhan, Şok Yaşattı

26/03/2016

Gökhan Son Dönemde Şehirdeki En Çok Eleştiriler İsimleri Başında Geliyor

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan son dönemde şehirdeki en çok eleştiriler isimleri başında geliyor. Başkan Gökhana yapılan eleştireler belediye başkanı olarak eksik ya da fazla yaptığı belediye hizmetlerinden değil, siyasi olarak vermiş olduğu beyanlar ve aldığı kararlardan dolayı.  Bu kararların başında ise terör örgütü PKKya yardım ettiği için tutuklanan HPDli Sur Belediye Başkanı ile yapılan kardeş kent protokolünün, gelen tüm tepkilere rağmen iptal etmemesindeki ısrarı ve 1 Kasım seçimlerinin ardından CHPnin Çanakkalede birinci parti olması ve HDPnin barajı geçmesinden dolayı pilav dağıtması meseleleri geliyor.

 Ülgür Gökhanın HDP Destekçisi Olduğu İddia Edilmişti

Başkan Gökhanın PKKya yardım ettiği için tutuklanan Sur Belediye Başkanı ile yaptığı protokolü iptal etmemesi ve HDPnin barajı geçtiği için pilav dağıtması meselesi ulusal basına da yansımış ve tüm Türkiyede Çanakkale belediye başkanı Ülgür Gökhanın HDP destekçisi olduğu iddia edilmişti. Bu konu sosyal medyada da büyük yankı bulmuş ve Başkan Gökhana tiwitter üzerinden tepkiler çığ gibi büyümüştü.

Türkiyenin 81 İlinden  Binlerce Çanakkale Sevdalısı Törenlerine Katılmak ve Ecdadı Anmak İçin Şehre Geliyor

Yaşanan bu olaylar güncelliğini korurken her yıl gelenek olduğu üzere Türkiyenin 81 ilinden  binlerce Çanakkale sevdalısı 18 Mart törenlerine katılmak ve ecdadı anmak için şehre geliyor. Bu yıl 18 Martta da aynı tablo yaşandı 18 Mart Stadyumunda ve Şehitlikteki törenlere ecdadını anmak için binlerce kişi akın etti ve Çanakkale her yıl olduğu gibi bu yıl da 18 Martı adeta bir bayram havasında yaşadı. Oteller, lokantalar, hediyelik eşyacılar başta olmak üzere tüm esnaf bu bayramdan nasibini aldı.

Cumhurbaşkanına, Valiye Alkış, Belediye Başkanına Protesto

Cumhurbaşkanı, bakanlar, milletvekilleri, bürokratlar ve ülkenin dört bir köşesinden gelen Çanakkale sevdalıları her yıl olduğu gibi bu yıl da ecdadı anmak ve zaferi kutlamak için törenlerin ilk adresi olan 18 Mart Stadyumundaki törenlere katıldı. Törenlerde bu yıl daha önceki yıllarda örneğine şahit olmadığımız bir protestoya sebep oldu. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan konuşması sırasında stadyumun dört bir tarafından ıslıklanarak büyük bir tepki ile karşılaştı. Başkan Gökhan yoğun protestoya rağmen konuşmasını kesmedi ve bitirdikten sonra da herhangi bir yorumda bulunmadan yerine geçti. Başkan Ülgür Gökhanın ıslıklanarak protesto edildiği törenlerde aynı halk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğana yoğun alkış ve sevgi gösterilerinde bulunurken, Çanakkaleye 9 ay önce atanan Vali Hamza Erkalı ise konuşmasını yapacağı kürsüye koşarak gittiği ve  konuşmasını bitirdikten sonra koşarak yerine geçmesinden dolayı yoğun bir şekilde alkışladı.

Geçtiğimiz Yıllarda Protesto Edilmeyen Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan Bu Yıl Neden Protesto Edilmişti

Peki ne olmuştu da geçtiğimiz yıllarda protesto edilmeyen Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan bu yıl neden protesto edilmişti? Bu sorunun cevabını AK Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan verdi. Turan yaptığı açıklamada; Çanakkale Belediye Başkanımız konuşma yaparken büyük bir çoğunluğun ıslık çaldığını, yuhaladığını gördük. Yuhalayanlar için onlar Çanakkaleli değil dışarıdan geldi dediler. Ne olursa olsun geçen sene de sen belediye başkanıydın, senin ifadenle geçen sene de orada yabancılar vardı, ama geçen sene kimse seni yuhalamadı, bu sene yuhaladı. Hiç kimse zorla ne alkışlar ne yuhalar. Ama sen terörle arasına mesafe koymayan bir parti barajı geçti diye pilav dağıtır, buraya çıkamazsın.  Şahsım olarak yapılanı doğru bulmuyorum, kimseyi yuhalamamak lazım. Yuhalamaktan üzüldüm, yanımda CHPli vekilimiz vardı mahcubum dedim. Ama herkes aynaya bakacak, bir insan alkışlanıyorsa da yuhalanıyorsa da hiç kimseden neden diye sormayacak. Neden seni bir sene önce yuhalamadı, bu sene yuhalıyor, sen o zaman da bu şehrin belediye başkanıydın. Çünkü o zaman pilav meselesi yoktu, o zaman PYDye  komşu olalım diyen vekillerin yoktu, o zaman terörle arasında mesafe koyan milli bir partiniz vardı. Vali bey kürsüye çıkarken koşarak çıktı, bir şey yapmadı koştu sadece. Ama koştuğu için insanlara sempatik geldi ve alkış koptu. Bir daha söylüyorum, kimse ne zorla yuhalar, ne zorla alkışlar. Bir siyasetçi baktığı yer ayna olacak.

Herkes Başkan Gökhanın Neden Protesto Edildiği Konusunda Hem Fikir

PKKya yardım ettiği için tutuklanan HDPli Sur Belediye Başkanı ile yaptığı kardeş kent protokolünü iptal etmemesi ve HDPnin barajı geçtiği için pilav dağıtması Başkan Gökhanın 18 Mart törenlerinde ıslıklanarak protesto edilmesinin sebebi olduğu konusunda  tüm Çanakkaleliler hem fikirdi fakat Başkan Gökhan bu konuda farklı bir tez ortaya koyarak hamasi sayılacak ithamlarla karşı bir söylemde bulundu.

Şok Yaşayan Gökhan, Şok Yaşattı

Başkan Gökhan yaşadığı şokun ardından, yaptığı açıklamalarla Çanakkalelilere adeta şok yaşattı. Başkan Gökhan her yıl gelenek olduğu üzere ecdadı anmak ve zaferi kutlamak için işinden, gücünden, zamanından, parasından fedakarlık ederek binlerce kilometre yoldan Çanakkaleye gelen binlerce vatan sevdalısını ötekileştirici bir dil kullanarak; 18 Mart duygusu ile hareket eden normal vatandaş değil, AKPnin bindirilmiş kıtaları, paralı askerleridir ifadesi kullanması, zaten onlara baktığımızda AKPnin parayla tutup getirdiği, otobüslerde Çanakkaleye getirdiği gençler. ‘Kandırılmış gençler diye ithamda bulunması.  Onlar açısından utanç verici, bizim açımızdan ise geldiler ve ‘geldikleri gibi gittiler gibi sözleri kullanması skandal olarak yorumlandı.  Bu sözleri şehrin esnafı, turizmcileri acaba nasıl karşıladı? Ayrıca Çanakkale stadyumunun kapasitesi 20 binin üzerinde, peki o törenlere sadece AK Partililer mi katıl, MHPli, CHPli insanlar katılmadı mı? Başkanın iddiasına göre AK Partililer dışında kimse içeri alınmadı... Ama bu iddiayı ortaya atan Gökhanın destekçileri, stadyumun terör tehdidinden dolayı tam dolmadığını iddia ettiler... Yorum bu konuda sizin, ama eklemekte fayda var isteyen stadyuma girdi...

Söyleyene Değil Söyletene Bak Demez İse Bu Protestolar Her Yıl Giderek Artacak

Başkan Gökhan çuvaldızı kendine batırmaz, söyleyene değil söyletene bak demez ise bu protestolar her yıl giderek artacak. Peki bu ayrışmaya nasıl son verilecek. Buna son verecek olan ise yine bu skandallara imza atan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan. Başkan Gökhan, Sur ile kardeş olmakta ısrar ediyor ve bu ısrarını da oradaki halk ile kardeş olduk tezine dayandırıyor. Bu konudaki çözümü aslında Başbakan Davutoğlu getirdi. Davutoğlu  AK Partili Belediyelere, AK Parti teşkilatlarına talimat vererek  Doğu ve Güneydoğudaki AK Partili belediyeler ve AK Parti teşkilatların birbirleriyle kardeşlik protokolleri yaparak ilişkileri geliştirmesini söyledi.  Yani Başkan Gökhan PKKya yardım etmiş,  hapiste olan HDPli Belediye Başkanı ile yaptığı protokolü iptal ederek Surda ki CHP teşkilatıyla kardeş olması tüm meselenin hallolması anlamına geliyor. Peki pilav meselesi nasıl çözülecek bu konuda da geri adım atması, Cumhuriyet meydanında yeniden bir pilav organizasyonu yapması gerekiyor. Bu organizasyonu şehitlerimiz için yapması ve Çanakkale  Belediye Başkanı olarak AK Parti, MHP , CHP il ilçe başkanlarını ve milletvekillerini davet ederek siyasette bazen geri adım atılabileceğini, yanlıştan dönülebileceğin göstermesi gerekiyor. Yoksa bu meseleler Başkan Gökhanı siyaseten bitirecek ve yeni hatalar yapmasına sebep olacak. Tıpkı 101. Yıl 18 Mart afişlerinde HDPnin kurumsal rengini kullanması gibi...